İslam Birliği toplantısından çok ilginç görüntü!

İslam Birliği toplantısından çok ilginç görüntü!

28. İslam Birliği Konferansı İran’ın Başkenti Tahran’da yapılıyor. Çarşamba gününden itibaren 71 ülkeden katılımcılarla konferans toplantılarına başlandı.

3 gün sürecek konferansa yaklaşık 1200 akademisyen ve entelektüel iştirak ediyor.

Toplantının ana teması “Birleşmiş İslam Ümmeti: Zorluklar ve Stratejiler” başlığını taşıyor.

Toplantıda İslam dünyasının birliğinin sağlanması yolunda neler yapılabileceği, sosyal, siyasal ve kültürel işbirliği, dünyadaki Müslümanların sorunları gibi bir çok konu tartışılacak.

Ancak toplantının daha ilk gününde sosyal medyaya yansıyan bir kare “İslam Birliği” konferansının ruhunu yansıtmaktan bir hayli uzak görünüyor. İranlı gazeteci Sobhan Hassanvand’ın paylaştığı kare toplantının yapıldığı kongre merkezinin mescidini gösteriyor.

Konferansa katılan katılımcılar toplantılara namaz arası vermişler. Fakat karede bir sorun var. Zira Sünni ve Şii katılımcılar iki farklı imamın arkasında aynı anda namaza durmuşlar. Kareyi paylaşan gazeteci Hassanvand, “Şii ve Sünni alimler aynı imamın arkasında namaza durmayı reddettiler” diyerek durumu özetliyor.

Görüntü bir anda sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Kimi görüşler bu anlayışla “İslam birliği tesis etmenin” mümkün olmadığını kaydediyor. Ancak kimilerine göre “farklılıklara rağmen” birbirine saygı göstererek tarafların aynı anda namaza durması da birlik açısından ümit verici. Kimi kullanıcılar ise bu fotoğrafın montaj olduğunu ve Müslümanlar arasında fitne çıkarmak amacıyla paylaşıldığını bile iddia ediyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top