Jolie: Türk halkına teşekkür etti

Jolie: Türk halkına teşekkür etti

Angelina Jolie, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınanlara yardım ettiği için Türk halkına ve hükümetine teşekkür etti.

 

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMYK) Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Ankara Palas’ta basın toplantısı düzenledi.
Suriyelilere sınırlarını ve kalplerini açan Türk halkına son derece müteşekkir olduğunu ifade eden Jolie, kamplarda son derece iyi organize olunduğunu ve Türkiye’nin, Suriyelilere yardım edebilmek için elinden geleni yaptığını gördüğünü söyledi.

Türkiye’ye müteşekkirler
Çok fazla mülteci bulunduğunu belirten Jolie, “Sonunda burası kamp ve hiç kimse mülteci olarak yaşamak istemez, hiç kimse bir kampta yaşamak istemez. Bu insanların hepsi hayatlarını kurtarabilmek için evlerini bıraktılar ve kaçtılar. Tabii ki tüm komşu ülkelere olduğu gibi Türkiye’ye de son derece müteşekkirler” dedi.
Suriye’den başka ülkelere sığınan Suriyelilerin çok büyük bir travma geçirdiğini vurgulayan Jolie, Türk hükümetinin de ellinden gelen her şeyi yaptığını açıkladığını hatırlatarak, bu çerçevede Suriyelilere psikolojik yardım sağlanmasının son derece önemli olduğuna işaret etti.

Çalışmaya devam edeceğim
Herkesin yaklaşan kış ile ilgili düşüncelerini kendisinin de paylaştığını belirten Jolie, şunları kaydetti:

“Şiddet ve çatışma pek dineceğe benzemiyor ülkede. Sınırı geçerek diğer ülkelere sığınan insanların sayısı da giderek artıyor. Bu hepimiz için son derece önemli bir sorun. Birlikte çalışarak bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Kimse soğuktan donmaz umarım. Çok korkunç zamanlar bunlar. Çalışmaya devam edeceğim. Bu insanlara yardım ettiği için size ve Türk hükümetine teşekkür ediyorum.”

BM Özel Temsilcisi Jolie, Öncüpınar’daki konteyner kenti ziyaret etti, ”Türk hükümeti büyük cömertlikle bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çok etkileyici” dedi.

BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Kilis Öncüpınar’da Suriyeli sığınmacıların yaşadığı konteyner kenti ziyaret etti. 

Yaklaşık 12 bin 500 kişinin kaldığı Öncüpınar’daki konteyner kente gelişinde Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerince karşılanan Jolie ve Guterres, kampla ilgili yetkililerden bilgi aldı. 
Suriyeli aileleri konteyner evlerinde ziyaret eden Jolie, kreş, anaokulu ve hastaneyi de gezdi. 
Basına kapalı gerçekleşen ziyaretlerin sonunda gazetecilere açıklama yapan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, AFAD Kilis Konaklama Tesisleri’nde barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin insan onuruna yakışır kalitede olduğunu belirtti. Dünyanın birçok yerinde temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığına dikkati çeken Guterres, ”Türk hükümetine bu konuda minnettarım. Bu örneğin büyük bir cömertliği gösterdiğinin farkındayım. Suriye halkı bu cömertliği hakediyor. BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak Kilis’teki bu kampta gördüklerimden çok memnunum” dedi.

Çok minnettarız
BM Özel Temsilcisi ünlü aktris Angelina Jolie de Türkiye’ye ve Türk halkına, büyük acı çeken bu ailelere sınırlarını açtığı için teşekkür ederek sözlerine başladı. 
Yaklaşık bir yıl önce de Türkiye’ye geldiğini anımsatan Jolie, şunları söyledi:
”Şimdi ondan on kat daha fazla sığınmacı var. Çok minnettarız. Bugün çok sayıda aileyle ve çocukla da görüştüm. Aileler ve çocuklar da Türk halkına ve Türk hükümetine aynı şekilde minnettarlar. Çok duygusallar ve Suriye’de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyorlar, Suriye’de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar.” 

Hiçbir yerde böyle kamp görmedim
Bir soru üzerine ise Jolie, ”Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çok etkileyici. Guterres’in söylediği gibi hepimiz ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim” diye konuştu. 

Jolie Islahiye’de
Özel Temsilcisi Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Kilis’teki konteyner kent ziyaretinin ardından, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin barındığı Islahiye ilçesindeki çadır kente geldi.

 

Sığınmacıların hikayesi Jolie’yi ağlattı 

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile kampa gelen Jolie, ilk olarak Kilis Valisi Süleyman Tapsız ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı’nın kamplardan sorumlu temsilcisi Suphi Atan’ın Türkiye’deki kamplarla ilgili brifinginin ardından Jolie ve beraberindekiler, konteynerde kalan bazı Suriyeli ailelerle görüştü. 
Ünlü aktris, misafir olduğu konteyner evlerde sığınmacıların Suriye’de yaşadıkları acıları dinledi. 13 yaşındaki Salih Agidi’nin ailesinin konteynerine konuk olan Jolie, küçük çocukla bir süre sohbet etti. 
Jolie ile görüşmesini anlatan Salih Agidi, ”Ailemin hikayesini anlattım. Ağabeyimin nasıl öldüğünü ve diğer ağabeyimin Suriye’de, Halep’te savaştığını anlattım. Bence o çok iyi bir insan. Hikayemizi dinlediğinde ağladı” dedi. 

Jolie, halı tezgahının başına geçti
Konteynerleri ziyaretinin ardından Suriyeli kadınlara halıcılık, bilgisayar, el işi gibi kursların verildiği beş sosyal tesisten birini gezen Jolie, kursiyerlerle sohbet etti. 
Suriyeli kadınlarla fotoğraf çektiren Jolie’ye kurslar hakkında da bilgi verildi. Bir süre kursiyerlerin çalışmalarını izleyen Jolie, halı tezgahının başına geçerek kursiyerlerin dokuduğu halıyı kesti.   

Baklava ikram edildi
Konteyner kentteki kreşi de ziyaret eden Jolie, çocuklarla yakından ilgilendi. Jolie, oyun oynadığı miniklerin söylediği Türkçe şarkıya alkışlarıyla eşlik etti. 
Jolie ve beraberindeki BM heyeti öğle yemeğini de konteyner kentte yedi. Heyete, mercimek çorbası, taze fasulye, yöresel firik pilavı, yoğurt ve baklavadan oluşan menü ikram edildi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top