Karpuzda hedef 70 kilo

Karpuzda hedef 70 kilo

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca başlatılan proje kapsamında 2 yılda 13,5 kilo büyüyerek 49,5 kiloya ulaşan Diyarbakır karpuzunda hedef 70 kilo.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca geliştirilen proje kapsamında üreticisine güvercin, yarasa ve sıvı solucan gübresi desteği verilerek 2 yılda 13,5 kilogram büyüyen Diyarbakır karpuzunun 70 kiloya ulaşması hedefleniyor. 

Dicle Nehri vadisindeki çakıllı ve kumlu arazide güvercin gübresi verilerek yetiştirilen ancak çeşitli sebeplerle yıldan yıla küçülen Diyarbakır karpuzu, Bakanlık ve Diyarbakır Valiliği’nce yürütülen ”Diyarbakır Karpuzunu Geliştirme Projesi” sayesinde bu yıl 49,5 kiloya ulaştı. 
Türk Patent Enstitüsü’nce de tescillenen, tohumu koruma altına alınan Diyarbakır karpuzunda şu ana kadar yaklaşık 200 bin ton verim elde edildi. Yerel karpuzda ise lokal olarak ekilen 300 dönümden elde edilen rekolte 2 bin 100 ton. 

Kentin sembolü haline gelen Diyarbakır karpuzu hem eski ihtişamına hem de rekolte artışına kavuşarak çiftçinin yüzünü güldürürken, Türkiye Tohum Üreticileri Birliği ile yerel tohumların korunması için işbirliği gerçekleştirildi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top