KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İLK YIKIM BURSA’DAN

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İLK YIKIM BURSA’DAN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüşümünü, Bursa’da bir kamu binasının yıkımıyla sembolik olarak başlattı.

Bakan Bayraktar, Mollaarap Mahallesi’ndeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Eşrefiler Kız Yetiştirme Yurdu’nun eski hizmet binasının yıkım törenine katıldı.
Bayraktar, burada yaptığı açıklamada, bu binanın, valilik tarafından riskli olduğu için boşaltıldığını belirtti. Eski hizmet binasının yıkılacağını ve yerine huzurevi yapılacağını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:
”Bursa’da bütün riskli binaları tek tek, bundan sonra belediyelerimiz, ilçe belediyelerimiz, büyükşehir belediyemiz, valiliğimiz, riskli binaları tespit edecek ve kamu binalarından, riskli bölgelerden başlamak suretiyle riskli binaların hepsinin yerine yenilerini yapacağız. Bu binanın da inşallah yerinde depreme dayanıklı, sağlam, güvenlik, konforlu, yeni bina yapılacak. Bursa önemli olduğu için buradan sembolik olarak başlatıyoruz, ama esas büyük yıkımı sayın Başbakanımızın teşrif edeceği bir törenle, Türkiye çapında büyük bir törenle başlatacağız. Ama burada da bir öncü olarak Bursa’dan sembolik olarak bu yıkımı başlatmış oluyoruz.”

Kesinlikle siyaset yapmayacağız
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, daha sonra Bursa Valiliği’nde ”Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.
Toplantıda kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bir sunum yapan Bayraktar, Türkiye’ye 10 yılda çağ atlattıklarını anlatarak, şöyle konuştu:
”Dünyanın neresinden bakarsanız bakın, Türkiye’ye gıpta ile bakılıyor. Almanya’daki insanlarımız bizi görünce bizi alnımızdan öpüyor. Diyor ki, ‘Biz Almanya’da başımız önde dolaşıyorduk, şimdi Türküz diyoruz kollarımızı sallaya sallaya dolaşıyoruz.’ Tüm bunlara rağmen Bu konuda kesinlikle siyaset yapmayacağız. Hangi partinin belediye başkanı olursa olsun, CHP’li, MHP’li, BDP’li belediye bu konuda başarılı ise onunla yürüyeceğiz. Siyaset yapmak gibi bir niyetimiz yok. Yeter ki bu iş yürüsün, ülke kalkınsın, gelişsin.”

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top