Kepçe kulak artık sorun değil!

Kepçe kulak artık sorun değil!

Estetik International Sağlık Grubu’nun kepçe kulak operasyonu ile sahip olmak istediğiniz kulaklara kavuşmanız artık sizin elinizde.

 

Sunduğu modern tıp çözümleri, hizmet kalitesi ve güler yüzlü personeli ile dünya standartlarında hizmet veren, Op. Dr. Bülent Cihantimur ve Eylem Cihantimur tarafından 1999 yılında kurulan, bugün Bursa, Ankara ve İstanbul’da; bir dal merkezi ve beş ayrı poliklinik ile toplam altı noktada hizmet veren Estetik International Sağlık Grubu, kepçe kulak operasyonu ile sorununuza kısa sürede çözüm buluyor.

 

Alternatif çok…

Kepçe kulak operasyonu ile kulak arkasında bir kesinin yapıldığını belirten Estetik International Sağlık Grubu, kıkırdağın geriye doğru katlandığını, cildin kapatıldığını, kulağın sarıldığını ve en az 10-15 gün sargılı kaldığının altını çizdi. İple yapılan teknikte ise kulak arkasından özel bir alet ve bir ip yardımı ile hiç kesi yapmadan kulağın geriye doğru katlandığını belirten Estetik International Sağlık Grubu Op. Dr. Bülent Cihantimur, “Kesi olmadığından sonrasında pansuman, bandaj gerekmiyor, iz olma ihtimali de çok az. Yaklaşık 15-20 dakika içende lokal anestezi ile yapılıyor. Sadece kulağı korumak amacıyla üzerine bir saç bandı takılıyor” dedi.

En sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla kulak estetik ameliyatının yapıldığını belirten Estetik International Sağlık Grubu Op. Dr. Bülent Cihantimur, “Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” veya “yelken kulak” (protruding ear) adı verilmektedir” dedi.

 

Japonlar seviyor…

Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebep olduğunu belirten Estetik International Sağlık Grubu Op. Dr. Bülent Cihantimur, “Günümüzde pek çok kişinin özellikle okula yeni başlayan çocukların en büyük komplekslerinden biri olan bu durum, kültürden kültüre farklılık gösteriyor. Kepçe kulak batı toplumlarında alay konusu olmasına karşılık, Japonlarda sevimlilik ve güzellik belirtisi olarak kabul ediliyor” diye konuştu.

 

Sebepler farklı…

Kepçe kulağın halk arasında olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılandığının altını çizen Estetik International Sağlık Grubu Op. Dr. Bülent Cihantimur, “Gerçekte bu doğru değildir. Kepçe kulak ile normal kulak arasında çok anormal bir büyüklük farkı yoktur. Esas sorun kepçe kulakta kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. Bunun sonucunda kulak kepçesi ile baş arasında normalden daha fazla bir açı oluşur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kıkırdağın özellikle kulak kepçesinin üst kısmı normale göre daha düzdür” şeklinde bilgi verdi.

 

Hastalık değildir…

Kepçe kulak ameliyatının bayan hastalar tarafından özellikle saçlarını toplayamama ya da topuz yapamama yakınması ile gündeme geldiğini belirten Estetik International Sağlık Grubu Op. Dr. Bülent Cihantimur, “Erkeklerde ise yine saçını kısa kestirememe en çok belirtilen sebeptir. Zaten doğuştan ya da ailesel olabilen kepçe kulak, herhangi bir sebebe bağlı oluşmaz. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir. Çocuk okul çağında ise aile, kepçe kulak durumunun çocuklarını etkileyip etkilemediğini araştırmalıdırlar. Çünkü bazen çocuk bunu dile getiremez ve ruhsal bunalıma girebilir” dedi.

 

Çocukların istekleri önemli…

Çocuklar bu durumdan şikâyet ediyorsa mutlaka bu konunun önemsenmesi gerektiğinin altını çizen Estetik International Sağlık Grubu Op. Dr. Bülent Cihantimur, “Ancak çocuk bu durumdan şikâyetçi değilse aile acele etmemeli, çocuğu ameliyata zorlamamalıdır. Çünkü kulak ameliyatı her devrede yapılabilir. Özellikle tedaviyi ve ameliyatı kendi isteyen çocuklar tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar. Çocuklarda 7-9 yaşında bu işlem yapılabilir” dedi.

 

Kaynak: EISG

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top