Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Efeliğin bize sökmez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki günlük Bursa temaslarının ardından geldiği İnegöl’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve TRT’ye yüklendi. Erdoğan’ın, Wikileaks’de açıklanan dosyalarla ilgili ABD’ye ses çıkaramayıp muhalefete ve medyaya yüklendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Senin efeliğin bize sökmez” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki günlük Bursa temaslarının ardından geldiği İnegöl’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve TRT’ye yüklendi. Erdoğan’ın, Wikileaks’de açıklanan dosyalarla ilgili ABD’ye ses çıkaramayıp muhalefete ve medyaya yüklendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Senin efeliğin bize sökmez” dedi.
Bursa’dan İnegöl’e gelerek konvoy eşliğinde Kurşunlu beldesine geçen CHP lideri, burada coşkulu kalabalık tarafından karşılandı. Belediye meydanına kadar yaya gezen Kılıçdaroğlu’na çocuklar tarafından çiçek verildi. Kurşunlu Belediyesi’ne geçerek Başkan Erkan Dönmez’den bilgi alan Kılıçdaroğlu, genç başkana övgüler yağdırdı. Başkan Dönmez ise Kılıçdaroğlu’na çiçek ve şükran plaketi verdi.
“Başbakan” sloganları ile kürsüye çıkan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Kılıçdaroğlu, “Biz; emeğin, eşitliğin, işçinin, memurun, köylünün, esnafın, sanatkarın partisiyiz. Biz; ezilen insanların, yoksul insanların partisiyiz. Biz, kısa sürede köşeyi dönenlerin partisi değiliz. Biz, sekiz yıl iktidarda olup hala işsizliğin yaşandığı bir ülke olmak istemiyoruz. İktidardalar, sekiz yıldız bu ülkeyi yönetiyorlar ve hala işsizlik bitmiş değil. Ne diyor Sayın Başbakan, ‘Her üniversiteye giden iş bulacak diye bir kanun yoktur.’ Soruyorum size; sizler çocuğunuzu üniversiteye daha iyi okusun, bizden daha iyi durumda olsun diye göndermiyor musunuz? Ancak biz bunu başaracağız. Üniversiteyi bitirene de bitirmeyene de elimizden geldiği kadar iş imkanı sağlayacağız. Bunu yapmak zorundayız. Aksi halde Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı tartışılabilir” diye konuştu.

“EFELİĞİN BİZE SÖKMEZ”
Wikileaks’te açıklanan gizli belgelerden bahseden Kılıçdaroğlu, “Bir ülkeyi düşünün, o ülkede bir büyükelçi var ve o büyükelçi, kendi ülkesine bir kripto ile haber gönderiyor. Diyor ki, ‘Buradaki ülkenin başbakanının İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var.’ Bu önemli bir iddiadır. Diğer ülkeler adına da önemli bir iddiadır. ‘Bu iddia üzerine Sayın Başbakan’ın kamuoyuna bir açıklama yapması lazımdır’ dedik. Söylediğimiz bu. Siz nasıl böyle söylersiniz? Her ülkede muhalefet olan bir parti de bunu böyle söyler. Çık, bu iddialara karşı kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yap. Ancak Sayın Başbakan başlıyor bağırıp çağırmaya. Sayın Başbakan. Bağırıp sinirlenmeye gerek yok. Adam gibi bir açıklama yap, o kadar. Senden istediğimiz yalnızca bu. Sen cevabını verirsin, bu da bizi tatmin eder veya etmez. Şimdi sen kendi ülkende yaptığını başka ülkelerde de yapmak istiyorsan, çok basit; davanı açarsın, hesabını sorarsın. Oraya kızamıyor, bize kızmaya çalışıyor. Bizim bildiğimiz, siyasetçi halkına hesap vermek zorundadır. Halka hesap vereni de millet namuslu kabul etmektir. Sen bulmuşsun medyayı, camlara bakarak millete efeleneceksin. Senin efelenmen bize sökmez Sayın Başbakan” dedi.
Başbakan’ın aleyhinde konuşanların hapiste yattığını iddia eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ve bir şey daha söylüyor Sayın Başbakan. Diyor ki, ‘Benim geçmişte 1 milyon dolarım olduğumu söyleyenler şimdi Ergenekon’dan içeride yatıyor. Biz sanıyorduk ki Ergenekon’dan yatanlar, darbe teşebbüsünden yatıyor. Meğer Sayın Başbakan’ın aleyhine konuşanlar da orada yatıyormuş. Biz hep beraber hukuku savunurken, iktidarın da dürüst olmasını diliyoruz. İktidarın yargıya da müdahale etmemesini istiyoruz. Hukukun olmadığı yerde insanlar haksız yere hapse girebilirler. Girebileceklerini de Sayın Başbakan açık ve net bir şekilde söyledi.”
TRT’ye de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Buradan bir sözüm de TRT’ye. Hani var ya, Tayyip Radyo Televizyon. Sabah bir bakayım dedim, neler anlatılıyor. Sayın Başbakan’ın konuşmalarını veriyor. Bizim cevaplarımız hiç yok. Ancak benden vergi, sizin kullandığınız elektrikten pay alıyor. Sizin ödediğiniz vergilerden de pay alıyor. Ancak tarafsızlığın gereğini yapmıyor. Hani Sayın Başbakan, siz hep tarafsızlıktan bahsediyordunuz? Ben hep TRT’ye yükleniyorum. Her zaman aynı şekilde konuşuyorum. Acaba ne oluyor bu TRT’de? Gerçekten söylediği gibi sadece hükümeti mi destekliyor, yoksa gerçekten objektif bir yayın mı yapıyor? Hiç baktı mı, konuştu mu bu konuda Sayın Başbakan. TRT tamamen hükümeti savunuyor. Onun için tarafsız, hukukun üstünlüğü, demokrasi söylemlerine kesinlikle inanmayın” diyerek TRT’nin tarafsız yayın yapmadığını iddia etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top