KKK aşısı-otizm ilişkisi “bilimsel bir hata”

20100203082536_asiKKK aşısı-otizm ilişkisi “bilimsel bir hata” çıktı.

Lancet tıp dergisi, kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşısı ile otizm arasında  olduğunu ileri süren araştırmayı geri çektiğini açıkladı.

Dergi, 1998’de yayımlanan, KKK aşısının otizme neden olabileceğinin belirtildiği araştırmayı arşivinden çıkarma kararı aldığını duyurdu.

2004’te Britanya’da büyük tartışmalara  açan Dr. Andrew Wakefield’ın yaptığı araştırmanın yayımlanmamış olması gerektiğini kabul eden Lancet, yazılı açıklamasında, Wakefield’in 1998’deki  bazı unsurların doğru olmadığının kesinleştiğini belirtti.

KKK aşısıyla otizm ve bağırsak hastalıkları arasında bağlantı kuran Royal Free Hastanesi’nden Wakefield, o dönemde Lancet dergisinde yayımlanan , bu aşıların yapılmamasını istemişti.

Araştırmanın yayımlanmasının ardından birçok ebeveyn çocuklarına bu aşıyı yaptırmaktan vazgeçmiş, dolayısıyla vaka sayısında büyük artış olmuştu.

Ayrıca araştırmaya imza atan 13 bilimadamından 10’u araştırmanın sonuçlarını reddetmişti.

ABD’de geçen yıl yapılan bir araştırma, bu kombine aşının otizme  açmadığını ortaya koymuştu.

New York’taki Columbia Üniversitesi araştırmacıları ile hastalıkların yayılmasının önlenmesi ve kontrol edilmesine yönelik çalışmalarda  araştırmacılar, hem otistik hem de mide ve bağırsak sorunları olan 25 çocuğun bağırsaklarından alınan doku örneklerinde, kızamık virüsünün genetik özelliklerinin varlığına dair işaretler aramış, bu örnekleri aynı yaşta aynı sorunları olan, ancak otistik olmayan çocuklardan alınan doku örnekleriyle karşılaştırmıştı.

Araştırmacılar, bu çalışma sonucunda otizmle aşı arasında hiçbir olmadığı sonucuna varmıştı. Wakefield ve iki meslektaşının, Britanya’da meslekten azledilebilecekleri belirtiliyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top