Klasik oyuncakların yerini elektronik aldı

20100204072648_oyun en büyük oyuncak fuarı Nürnberg’de ziyaretçilere kapılarını açtı. Fuarda öne çıkan ürünler, klasiklerin yerini alan son teknoloji ürünü oyuncaklar.

Plastik bebekler, arabalar ve tahta takozların satışından elde edilen cirolar yıllardır yerinde sayıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, elektronik oyuncakların ve özellikle de bilgisayar giderek daha revaçta olması. Okul öncesi ve  çağındaki çocukları hızla kaybeden klasik oyuncak endüstrisi de durumu telafi etmek için başka bir hedef kitlesine yöneliyor: Bebekler ve ebeveynler.

Klasik oyuncak endüstrisinin cirosu

Geçtiğimiz yıl Almanya’daki oyuncak endüstrisi, sadece klasik oyuncaklarla 2,4 milyar euro ciro yaptı. Dünya genelindeki oyuncak piyasasının toplam cirosuysa 54 milyar euroya ulaştı. Yani krize rağmen sektörde istikrarın korunduğu söylenebilir. Bonn’daki oyuncak dükkanı sahibi olan Alfred Westenhöfer, klasik oyuncakların yerini son teknoloji ürünü elektronik oyuncakların almaya başladığını belirtiyor:

“Son dönemde giderek yaygınlaşan bir görüş var:  Çocuk 10-12 yaşına geldiğinde artık çocuk olmaktan çıkıyor. Tabii bunda mutlaka bir gerçek payı vardır ama zamanla bilgisayarın hayatımızda bu kadar yer işgal etmesi de çok şeyi değiştirdi. Bu nedenle hedef kitlemizin bir kısmını kaybettik.”

Piyasayı zora sokan diğer nedenler

Oyuncak piyasasını zora sokan sadece bilgisayar ve  oyunları değil, aynı zamanda Almanya’da doğum oranlarının giderek düşmesi. Avrupa’nın nüfüsu en kalabalık ülkesi olan Almanya, geçen yılki oyuncak satışlarında İngiltere ve Fransa’nın ardından üçüncü sırada geldi. Bu nedenle oyuncak endüstrisi de kendini yenilemeye çalışıyor. Nitekim bu yılki Uluslararası Nürnberg Oyuncak Fuarı’nın odak noktasında bebekler var. Klasik oyuncak endüstrisinin ağırlık verdiği bir diğer hedef kitlesi ise ebeveynler. İşte annelerden birinin bu konudaki görüşleri şöyle:

”Benim hoşuma giden her şeyi ve çocukların seveceklerini düşündüğüm oyuncakları alıyorum. Açıkçası ben de severek oyuncak dükkanlarına gidiyorum, orada çocukların gözlerinin parlamasına bayılıyorum. Yani kendimi tutmasam daha fazla oyuncak alabilirim.”

 en büyük oyuncak fuarı olan Nürnberg Oyuncak Fuarı’na toplam 2 bin 600 oyuncak üreticisi firma katılıyor. Bir milyona yakın ürünün sergilendiği fuarda 70 bin yeni  görücüye çıkıyor. Fuar, 9 Şubat’a kadar devam edecek.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top