Koronavirüs Sürecinde Diyabetli Hastalarda Komplikasyonların Önlenmesi için 8 Öneri

Koronavirüs Sürecinde Diyabetli Hastalarda Komplikasyonların Önlenmesi için 8 Öneri

Diyabetli hastalarda enfeksiyon hastalıklarına yatkınlığın sağlıklı bireylerden daha yüksek olduğunu belirten Özel Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Gökpınar,  yüksek kan şekeri seviyesi ve insülin direncinin bağışıklığı olumsuz etkilediği bilinmektedir’’ dedi.

Buket Gökpınar, ‘’Yeni tip koronavirüs, yani “Covid-19” enfeksiyonu hepimizin birlikte tanık olduğumuz, bilinmezlerle dolu bir süreç oldu ve bu enfeksiyon bir süre daha yaşantımıza eşlik edecek gibi görünüyor. Her yaştan insanın Covid 19 enfeksiyon riski bulunmasına rağmen, bazı bireylerin yüksek risk grubuna dahil edildiğini gördük. Şu ana kadarki gözlemlerimiz hastalığın yaşlı ve kronik hastalığı olan bireylerde daha ağır seyrettiği yönünde. Yüksek risk olarak değerlendirilen gruplardan biri de diyabet hastaları.Yapılan çalışmalar diyabetli hastalarda  Covid-19 enfeksiyonunun daha ağır seyrettiğini, yoğun bakıma yatma ya da ölüm riskinin de daha yüksek olduğunu göstermiştir’’ dedi.

Diğer taraftan hastanın diyabet tedavisi doğru yapılıyorsa Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirme riskinin diğer hastalarla benzer olduğunu belirten Gökpınar, ‘’ Bu nedenle enfeksiyon riskini azaltmak ve olası enfeksiyon durumunda hastalığın seyrini daha iyi yönetebilmek için herkese önerilen tedbirlerin yanı sıra, diyabetli hastaların bu süreçte daha dikkatli olması, uzmanların  önerilerine uyulması büyük önem taşımaktadır’’ dedi.

Buket Gökpınar, koronavirüs sürecinde diyabetli hastalarda komplikasyonların önlenmesi için 8 önerisini şöyle sıraladı;

Koronavirüs sürecinde sosyal mesafe, izolasyon ve hijyen önlemlerinin yanı sıra:

–        Sıkı kan şekeri takibi,
–        Yeterli sıvı alınması,
–        İlaçlara erişimin sağlanması,
–        İlaçların düzenli ve hekiminizin önerilerine uygun alımının sağlanması,
–        Diyet düzenlemelerine uyulması,
–        Hasta ve hasta yakınlarının hastalığın seyri ve gelişebilecek komplikasyonlarla ilgili bilgilendirilmesi,
–        Olası olumsuz durumlar için ilgili branş hekimleri ile iletişimin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top