Kullanıcıların yarısı sağlık için internette

20100203084709_internetYapılan araştırma sağlık sorunu olduğunda insanların ilk internete başvurduğunu ortaya koydu.

ABD’de yapılan bir araştırma, ülke vatandaşlarının yaklaşık yarısının sağlık sorunları için interneti kullandığını ortaya çıkardı.

Amerikan Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nin araştırmasına göre, geçen yıl halkın yarıdan fazlası internette sağlık konularıyla ilgili araştırma yaptı, ancak  sadece yüzde 5’i aradığı sağlık sorunuyla ilgili olarak doktoruyla internet üzerinden iletişime geçti.

Araştırmacılar, çalışmanın Ocak-Haziran 2009 arasında yaşları 18  64 arasında değişen 7 bin 192 kişiyle yapıldığını, bu süre içinde katılımcıların yüzde 51’inin son 12 ay içinde sağlık konularıyla ilgili arama yaptığını söylediğini dile getirdi.

Kadınların  sağlık konularını erkeklerden daha fazla aradığını (kadınlar yüzde 58, erkekler yüzde 43) ortaya koyan araştırmada, internet üzerinden ilaç talebinde bulunanlar ve bir sağlık kuruluşuna başvuranların oranı ise sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 3 olarak belirlendi. Konuyla ilgili benzeri bir araştırma ise doktorların hastalarıyla internet üzerinden iletişime geçmekte fazla istekli olmadıklarını gösterdi. Araştırmacılar, sebep olarak da doktorların ”mahremiyetin korunması ve zamanlarını nasıl değerlendirdikleri” konularındaki düşüncelerinin net olmamasını gösterdi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top