Küllerinden doğan şehir: Halep

Küllerinden doğan şehir: Halep

Suriye’nin en büyük kentlerinden olan ve devam eden çatışmalar nedeniyle zor günler yaşayan Halep, tarih boyunca büyük yıkımlar yaşadı.

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan ve asırlarca jeopolitik önemini yitirmeyen Halep, bugün yaşadığı yıkımın benzerini tarih boyunca da defalarca yaşadı ve her defasında küllerinden yeniden doğmayı başardı.

Yavuz Sultan Selim’in 1517’de Osmanlı topraklarına kattığı Halep, Türk ve İslam tarihi içinde de çok önemli yer tutmaktadır.  
Osmanlı şehirciliğinin klasik bir örneği olan Halep, Osmanlı tarafından kentte inşa edilen hanlar, hamamlar, saraylar, medreseler, türbeler ve camilerin büyük kısmı bugün şehir insanına hala hizmet vermeye devam ediyor. Bu eserler arasında Hüsreviye Camisi, Adiliye Camisi, Hamavi Camisi, İpşir Paşa Camisi, Şabaniye Camisi ve Osmaniye Camisi yer alıyor.  

Her etnik kökenden toplulukların yaşadığı Halep şehrinde bugün hala Türkçe konuşan insanlara rastlanıyor. Ayrıca kentte önemli sayılacak bir Türk nüfusu da vardır.  
Selahaddin Eyyubi’nin oğlu Gazi’nin döneminde Halep, başkent oldu ve Türk askerlerinin korumasında yeni mahallelerle genişletildi. 
Ticaret anlaşmalarıyla zenginleşen Halep kaleleri, yeniden inşa edildi ve Ortaçağ mimarisinin en güzel eserlerinden biri haline geldi. Aynı zamanda medrese ve zaviyelerin imarıyla da Halep, döneminin önemli bir ilim ve fikir merkezi haline geldi. 
1401’deki Timur imparatorluğu istilası Halep’i yerle bir etti. Uzun tarihi boyunca sayısız istilaya maruz kalan Halep, tarihte Timur’un saldırısı kadar kötü bir duruma düşmedi. Fakat tüm yaşananlara rağmen, Karadeniz’deki Ceneviz ticaret merkezleri Halep’in yeniden kalkınmasını sağladı.  

Halep’in, tarih boyunca yaşadığı zorluklara bugün bir yenisini daha eklendi. Şehirde, Esed yönetiminin uyguladığı şiddet hala devam ediyor. Halep halkı her yeni güne, Esed yönetimine bağlı ordunun baskınlarıyla uyanıyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top