“KURALLARA UYUN, DÖNÜŞSÜZ YOLA ÇIKMAYIN”

“KURALLARA UYUN, DÖNÜŞSÜZ YOLA ÇIKMAYIN”

Bursa Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, Ramazan Bayramı için yola çıkacak olan sürücülere kritik uyarılarda bulundu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok vatandaş, bayram vesilesiyle tatilini memleketlerinde ya da tatil beldelerinde geçirmenin hayaliyle önümüzdeki günlerde yollara akın edecek.

Hız ihlalleri, hatalı sollamalar, dikkatsizlik, araç bakımlarının yetersizliği ve diğer pek çok etken de bu yoğun zamanda olası istenmeyen görüntülerin yaşanmasına sebebiyet verebiliyor.

Karayollarında yoğunluğun normalden biraz daha fazla olduğu işte bu zaman dilimlerinde kurallara daha da dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, “Bayram vesilesiyle yola çıkacak olan tüm hemşerilerimizden istirhamımız kurallara her zamankinden daha fazla riayet etmeleri ve uymaları. Biz diyoruz ki kurallara uyalım, dönüşü olmayan yollara çıkmayalım” ifadelerini kullandı.

“Tablo gelecek adına umut verici”

Sürücü tutum ve davranışlarında son yıllarda olumlu yönde gelişim olduğunu hatırlatan Topçu, “Her ne kadar olumlu gelişmeler olsa da bayramlarda acı tablolarla karşı karşıya kalabiliyoruz; temennimiz hiç olmaması yönünde. Fakat gördüğümüz tablo gelecek adına umut verici. Bu tablonun daha da güzelleşmesi, o görüntülerin bir daha yaşanmaması adına hem insanlarımızın daha fazla bilinçlenmesi hem de caydırıcı nitelikteki cezaların artırılması gerektiği kanaatindeyim. Bizim temennimiz toplum olarak, memleket olarak bayramı hep birlikte ve de en önemlisi bayram gibi yaşamaktır” dedi.

Bakımsız Yola Çıkmayın

Sürücülere, yol ve sürüş güvenliği için yola çıkmadan önce de yerine getirmesi gereken yükümlülüklerinin olduğunu hatırlatan Topçu, kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Topçu, “Yolculuk öncesi frenlerin bakımı ve lastik kontrolü hayati önem taşıyor. Ayrıca aracınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu kontrol edilmelidir” dedi.

Geride bırakılan Ramazan Ayı’nın ve idrak edilecek Ramazan Bayramı’nın İslam Alemi’ne hayırlar getirmesini dileyen Topçu, vatandaşlara güvenli ve konforlu yolculuklar diledi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top