KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Kurban Bayramı’nda kırmızı et ve tatlı tüketiminin miktarı ve sıklığının arttığına dikkat çeken Özel Medicabil Hastanesi’nden Diyetisyen Ayşenur Şahin, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

 

Özel Medicabil Hastanesi’nden Diyetisyen Ayşenur Şahin, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi bayramda beslenme üzerine açıklamalarda bulundu.

 

Kurban Bayramı olması nedeniyle et ve bunun yanında her bayramda olduğu gibi bu bayramda da tatlı tüketiminin ve sıklığının arttığına dikkat çeken Şahin, bu gibi zamanlarda kalp-damar hastalarının, diyabet hastalarının, hipertansiyon hastalarının ve böbrek hastaları ile yaşlılar ve çocuklar beslenme açısından risk altında olduğunu söyledi.

 

Alınacak bazı önlemlerle Kurban Bayramı’nı sağlıkla geçirmek mümkün olduğuna işaret eden Ayşenur Şahin, şunları söyledi:

 

“Yeni kesilmiş hayvanların etleri midede şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetlere neden olur. Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekledikten sonra tüketmelidir. Kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayırıp, tek pişirimlik miktarlara bölerek, buzdolabı poşetlerine koyduğunuz eti buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise 18 santigrat derecede 4-6 ay süreyle muhafaza edebilirsiniz. Et hazırlamada kullandığınız kesme tahtaları ve bıçaklarla çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapmayınız. Pişireceğiniz et yemeklerinde kızartma yönteminden kaçınmalı, iç yağı kuyruk yağı gibi doymuş yağlardan da uzak durmalısınız. Haşlama yapıyorsanız, etin suyunu dökmeyip pilav ve çorbalarınızda kullanarak vitamin ve mineral kaybını en aza indirebilirsiniz. Mangal yaparken etle ateş arasında 10-15 cm mesafe olmasına özen göstermeli, yanmış etleri kanserojen etkilerinden dolayı ikram etmemeli ve tüketmemelisiniz.  Gün içinde kırmızı et tüketiminiz artacaksa diğer protein kaynaklarını beslenmenizden çıkarabilirsiniz. Günde en az bir öğünde sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih etmelisiniz. Günlük 2-2,5 LT su içiniz. Tatlı tercihleriniz şerbetli hamur tatlılarından ziyade, meyve ya da süt tatlılarından yana olmalıdır. İlla ki baklava yiyeceğim diyorsanız, doyumluk değil, tadımlık tüketiniz. Kan şekerindeki ani değişimleri engellemek için şerbetli tatlıların yanında az yağlı ayran ya da kefir tüketebilirsiniz.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top