Lazer Epilasyon Ciddi Bir İştir

Lazer Epilasyon Ciddi Bir İştir

Universal Estetik Kurucusu Op. Dr. Ali Tuncer son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan lazer epilasyon skandalları için altın değerinde bilgiler verdi. “Lazer epilasyon Bakanlık onaylı uzman doktorların kontrolünde yapılmalı, aksi takdirde sonuçları çok ağır olur.”

ABD Sağlık Bakanlığı’ndan Onaylı Yöntemler

Bilinçsiz ellerde yapılan lazer epilasyon uygulamalarının kalıcı hasarlar verebileceğini belirten ve alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Op Dr. Ali Tuncer “Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen kıllardan ve lekelerden kurtulmanın en güvenli yoludur. Lazer epilasyonda en sık kullanılan yöntemler; Alexandrite ve Diot Lazerler yöntemleridir ki iki sistemin ABD Sağlık Bakanlığı tarafından verilen FDA belgeleri bulunması gerekmektedir.” dedi.

Her Cilt İçin Aynı Uygulama Yapılmamalıdır

Lazer epilasyon uygulamalarının her ten için ayrı dozajlarda yapılması gerektiğini belirten Tuncer “Kıllara rengini veren melanin pigmenti lazer enerjsini emer ve kıl köklerinde hasar oluşur. Kılların dökülmesi ve yok olması bu yolla gerçekleşir. Melanin pigmenti aynı zamanda deriye rengini veren pigment maddesidir. Bu nedenle çok koyu tenler yani esmerler ve bilhassa bronzlaşmış tenler, lazer enerjisini gereğinden çok emeceğinden yanık oluşturma riski mevcuttur. Melanin üreten melanosit hücrelerinin çok yoğun olarak toplandığı ben gibi (deri üzerinde bulunan siyah lekeler) oluşumların üzerine uygulandığında çok dikkatli olunması gerekmektedir.” dedi.

İşin Ehli, Sertifikalı Doktorlarla Çalışılmalıdır

Geçtiğimiz hafta medyada çokça ses bulan lazer epilasyon skandalında dövme üzerine yapılan uygulamanın cilde kalıcı zararlar verebileceğini ve bu işin uzmanları ve bilir kişiler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Tuncer “Dövmede farklı bir pigment maddesi olduğu için lazer epilasyon, dövmeli bölge üzerine uygulandığında da yanık oluşturma riski vardır. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından uzman doktorlarının bulundurulma zorunluluğunun olmadığı güzellik salonlarında bu tip uygulamalar yapılsa da plastik cerrahi, dermatoloji veya sertifikalı medikal estetik uzmanlarının bulunduğu kliniklerde, uzman doktor kontrolünde lazer epilasyonun yapılması gerektiği düşüncesindeyim . Sonuç olarak lazer epilasyon komplikasyon ihtimalinin olduğu ciddi bir işlemdir. Sonuçları düşündüğümüzden de ağır olabilir.” dedi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top