MALİ MÜŞAVİRLER KURUMSAL YÖNETİM VE İÇ KONTROLÜNÜ TARTIŞTI

MALİ MÜŞAVİRLER KURUMSAL YÖNETİM VE  İÇ KONTROLÜNÜ TARTIŞTI

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) ev sahipliğinde ülke genelinden gelen meslek mensupları  12 – 14 Mayıs tarihlerinde Uludağ Karinna Hotel’de düzenlenen 2. Kurumsal Yönetim ve İç Kontrol Sempozyumu’nda buluştu.

Türkiye’nin dört bir yanından Bursa Uludağ’a gelen katılımcılara açılış konuşmasında öncelikle Bursa’yı tanıtan Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez; “Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak hepimiz Bursa’da çalışıp, burada yetiştik. Amacımız yaşadığımız kente değer katmaktır. Bu yüzden de organizasyonumuzu başka tatil beldeleri yerine Yeşil Bursa’mızda gerçekleştirmek istedik” dedi. Bursa’nın doğasını ve tarihini katılımcılara anlatan Sönmez, dünyaca ünlü yemeklerine de değinmeden geçmedi.

SÖNMEZ: “AMACIMIZ BAKIŞ AÇILARIMIZI DEĞİŞTİRMEK”

Sempozyumu gerçekleştirmekteki bir diğer amaçlarının da iç kontrol, risk yönetimi, bağımsız denetim, hile ve entegre raporlama konuları ile meslek mensuplarının bakış açısını değiştirmek ve farklı bir vizyon katmak olduğunu dile getiren Sönmez, “Küreselleşen dünyada uluslararası iş birliğinin gelişmesiyle bağımsız denetime verilen önem de artmıştır. Türkiye’de son yıllarda uluslararası gelişmelere paralel olarak yasal düzenlemeler oluşturulmuş, bağımsız denetimin önemi vurgulanmıştır. Bağımsız denetimin amacı, bilgi kullanıcılarına sunulan bilgilerin tarafsız, doğru ve güvenilir olmasını sağlamaktır. Bilgi kullanıcılarına bu bilgilerin tarafsız ve doğru bir şekilde hazırlandığının güvencesini veren taraflardan biri de hiç şüphesiz bizlerizdir” şeklinde konuştu.

“SEMPOZYUMLAR İLE DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ”

Sönmez’den sonra kürsüye davet edilen TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, ikincisi gerçekleşen sempozyumun bir gelenek haline gelip başarı ile devam edeceğine inandığını, bu sempozyumlar sayesinde meslektaşlarının vizyonlarının gelişeceğine ve Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacağına inandığını söyledi. TÜRMOB’da yapılacak olan genel kurulun haziran ayına ertelenmesinin sebeplerini de anlatan Arıkan, kürsüyü Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nalan Akdoğan’a bıraktı.

Prof. Dr. Nalan Akdoğan, kurumsal sürdürebilirlik açısından şeffaflık ve hesap verilebilirliğinin sağlanmasında finansal raporlama ve denetim rolünün önemi konusunda mali müşavirlere sunumunu aktardı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top