MATLI: DOĞAL AFETLER GIDA ENFLASYONUNU TETİKLİYOR

MATLI: DOĞAL AFETLER GIDA ENFLASYONUNU TETİKLİYOR

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, geçtiğimiz günlerde İnegöl ve Yenişehir’de meydana gelen dolu yağışının ardından bir açıklama yaptı.

 

Yaşanan doğal afet neticesinde İnegöl ve Yenişehir`de 12 bin dekar alanda ekili patates, ayçiçeği, buğday, pancar ve biberde yüzde 60-70 oranında zarar meydana geldiğini ifade eden Matlı, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin gündemini en çok meşgul eden doğal afetler, Ege ve Akdeniz’de yaşanan orman yangınları ile Marmara Bölgesi’ndeki dolu ve sel felaketleriydi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı verilerine göre; 2017 Temmuz ayının sonunda Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul’da bir hafta arayla gerçekleşen dolu yağışı ve sel felaketlerinin toplam zararı 700 milyon TL’yi bulmuştur” dedi.

 

Yaşanan doğa olaylarının yüzde 70`ini sel, deprem ve ağır hava olaylarının oluşturduğunu belirten Matlı, “Küresel ısınmanın etkileri gıda fiyatlarını da finansal istikrarı da doğrudan etkilemektedir. Yaşanan doğal afetler, enflasyonu tetikliyor, tarım ürünlerinin fiyatlarının artmasına sebep oluyor ve sonucunda da nihai tüketicinin alım gücünü azaltıyor” şeklinde konuştu.

 

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, iklim değişikliği nedeniyle tarımsal ürünlerin verimliliklerinde görülen düşüşler ve buna bağlı olarak ortaya çıkan fiyat dalgalanmaları, enflasyonla mücadeleyi de güçleştirdiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top