MECLİS’TE ŞOK EYT AÇIKLAMASI: ÇARE YOK

MECLİS’TE ŞOK EYT AÇIKLAMASI: ÇARE YOK

TBMM’de devam eden görüşmelerde söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, iktidarın güncel hiçbir meseleye çözüm getiremediğini söyledi.

TBMM’de devam eden görüşmelerde söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, iktidarın güncel hiçbir meseleye çözüm getiremediğini söyleyerek, “EYT’li, asgari ücretli ve bütün sabit ve dar gelirliler, artan işsizlik, gelir dağılımında artan adaletsizlikler… Hiçbirine çare yoktur” dedi.

Nuhoğlu’nun meclis tutanaklarına yansıyan konuşması şu şekilde:

“Her defasında karşı çıksak da iktidarın yasama kalitesine ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin itibarına zarar veren torba kanun yöntemi devam etmektedir. Birbiriyle ilgisiz farklı kanunlarda değişiklik öngören bu yöntem, milletimizin tepki göstereceği maddeleri teklifteki diğer ihtiyaç duyulan maddelerin arasına gizleme yöntemi olarak kullanıldığı ve bu şekilde, sakıncalı hususların ambalajlı olarak sunulması anlamı taşımaktadır. Bu sebeple, tekliflerin çoğuna şüpheyle bakılmaktadır, aynı zamanda, teklifler kanunlaşsa bile kısa zaman sonra yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Asıl maksat, ülke gündeminden kopuk bu düzenlemelerle gerçek sorunların ve buhrana dönüşen ekonomik krizin gizlenmek istenmesidir.

 

TÜRK VARLIK FONU

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda yapılmak istenilen değişikliklerle yetkiler artırılıyor, personel sayısı, Kurul üyeliği sayıları, şirketlere atanan kayyum sayıları da artırılıyor. Acaba yandaşlara yer mi açılmak isteniyor? Ayrıca, buradan sağlanacağı hesap edilen kaynağın millete bir faydası olacak mı? At yarışları ve şans oyunları ile Türkiye Varlık Fonu arasındaki bağlantılardan kimler faydalanacaktır? Devlet hazinesine paralel bir nitelik kazandırılan Türkiye Varlık Fonu “Nasıl olsa denetlenemiyor.” diyerek her türlü şaibeli iş oradan mı gerçekleştirilmek isteniyor?

 

ANAYASA’YA AYKIRI

 

Ulaştırma ve altyapı alanına ilişkin kararnamede Anayasa’ya aykırılığı giderilmek için yapılmak istenen değişiklikle Cumhurbaşkanına yetki verilmesi, 2019’da yapılan Mahallî İdareler Seçimlerinde, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, kaybedilen büyükşehir belediyelerinden intikam alma duygusu olduğunu düşündürmektedir. Aradan üç yıl geçmesine rağmen bu hırsı son derece tehlikeli bulduğumu ifade etmek isterim. Bir mühendis olarak da metro hatlarının bu şekilde belediye yönetimi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında bölüştürülerek işletilmesine Cumhurbaşkanı tarafından karar verilecek olmasını son derece yadırgamakta ve partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin bir ayıbı olarak görmekteyim. Zira böyle bir uygulamada hiçbir kamu yararı olamayacağı gibi iki farklı sistem işletmeciliği başlatacağı için ulaşımda ikili yapı oluşturmasından, en basitinden hatlardaki tarife ve bilet entegrasyonunun bile sağlanmasını zorlaştırmasından başka bir işe yaramayacağını söylemek isterim.

 

“ÇARE BULAMIYORLAR”

 

Değerli milletvekilleri, torba kanunun adına bakılacak olursa ekonomik konuları kapsadığı anlaşılabilir ama gerçek hiç de öyle değildir, güncel hiçbir soruna çözüm yoktur. Sürekli yükselmekte olan enflasyon oranı, baskılamaya rağmen artan döviz kurları, kur garantili mevduat uygulamasından kaynaklanan haksız faiz giderleri, kur garantili tahvil satışı hazırlıkları, yüksek enflasyon karşısında ezilen çiftçi, küçük esnaf, memur, emekli, EYT’li, asgari ücretli ve bütün sabit ve dar gelirliler, artan işsizlik, gelir dağılımında artan adaletsizlikler, tarım ve hayvancılıkta girilen darboğaz, enerji fiyatlarından aşırı etkilenen sanayicilerin sorunları ve çözüm bekleyen daha birçok sorun… Hiçbirine çare yoktur.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top