Mehmet Turgut: Fotoğraf sanatının dahi ismi

Mehmet Turgut: Fotoğraf sanatının dahi ismi

Dijital fotoğraf sanatının en çok konuşulan ismi Mehmet Turgut, ilginç çalışmalarıyla her zaman ilgi odağı oluyor.

Mehmet Turgut, genç yaşına rağmen oldukça başarılı bir fotoğrafçı. Seri çalışmaları, kurgularıyla dikkat çeken ve gençler için daha şimdiden idol olan bir isim. Yurtiçi ve yurtdışı, birçok sergi açan fotoğrafçı her geçen gün daha da iyi işler yaparak adından sıkça söz ettiriyor.
Mahir Bora KAYIHAN
Fotoğraf sanatına ilginiz ne zaman başladı?
Fotoğrafın içine doğan ve nesillerdir fotoğrafçılık yapan bir ailenin yetiştirdiği üçüncü nesil fotoğrafçıyım, belki ilk bakışta bu yol kendiliğinden oluşmuş gibi görünse de bu yolun rengini benim seçtiğim bir gerçek.

Belli konseptlerde çektiğiniz fotoğrafların dışında konsept dışı tek karelerde var, en çok hangi tarzı seviyorsunuz? Konsept mi yoksa tek kareleri mi?
Mesela “The Woman Inside A Man” adlı seri çalışmamı örnek vereyim; bir erkeğin içindeki kadınla çatışmasıydı ana tema ve bir erkeği kadın formuna sokmamız gerekiyordu. Konuya ilişkin makyaj ve ekipman tamamlandıktan sonra daha önceden oluşturulmuş senaryo üzerine çekimleri yaptık. Son aşamada ise bilgisayar da gereken kareleri manüple ederek birleştirmek yeterli oldu. Bunun dışında tek karelik deneysel çalışmalarım oluyor buda zaman içindeki arayışlarımın bir yansıması bence.

Fotoğraflarınızda dikkat çeken bir diğer unsurda insan. Doğa, hayvanlar ya da objeler değil de neden insan?
İnsan her zaman çözmeye çalıştığım ve “kendimde buna dâhilim” isteğim ifadeleri alabileceğim tek varlık. İnsanları kafamdaki düşüncelerle şekillendirebilmek her zaman en büyük tutkum oldu.

Cinsellik kokan fotoğraflar aynı zamanda sert tutumlarda sergiliyor. Dışa vuruşlarınız da sertlik derecesini kaçırdığınızı düşündüğünüz anlar oluyor mu hiç?
Bu tarz çalışmalar yaptığım dönemlerde demek ki bu tarz fikir ve düşünce fırtınaları yaşıyorum, tabi ki bilinçaltımda saklı olan ve dışarı hiçbir zaman başka bir şekilde çıkamayacak bir takım hareketler fotoğraflarımda biçim bulabiliyorlar.

Yerli ve yabancı olmak üzere beğendiğiniz fotoğrafçılar kim?
Tek kelimeyle Jan Saudek. Onun fotoğraflarını defalarca sıkılmadan izliyorum. Bunun en büyük sebebi de hiçbir etki altında kalmayan nadir fotoğrafçılardan olması.

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için tavsiye ya da teknik açıdan önerileriniz nelerdir?
Söyleyebileceğim en önemli şey fotoğrafın bir sanat olduğunun bile tartışılır bir konu olduğudur. Fotoğrafı bir ifade aracı ve içsel dünyalarının bir yansıması olarak görmeliler. Şuan için Nikon marka ekipmanları tercih ediyorum ama zaman içinde bu değişebilir ve çok farklı ekipmanlara da gidebilirim.

Kendinize ait bir stüdyonuzu ne zaman açtınız?
2004 senesine kadar ailemle birlikte aynı stüdyoyu paylaşıyorduk 2004 senesinde kendi stüdyomu açtım ve bu tarih benim dönüm noktam oldu artık tamamen özgür ve istediğim işleri istediğim zaman yapma şansım vardı. Benim stüdyom aslında tam bir deneme tahtası ve aklıma esen her şeyi yapabildiğim tek yer.

Model seçimlerinde nelere dikkat ediyorsunuz?
Çalıştığım model hem konu, hem düşünce, hem ifade hem de vücut dili anlamında bağdaşmalı. Bunlar bir araya geldiğinde modelin fotoğraftaki etkisi konuya daha doğrudan yansıyacaktır. Tüm fotoğraf çalışmalarımı www.mehmetturgut.com adresinden takip ederek, yorumlayabilirler. Çekim esnasında bol bol müzik dinlerim, özellikle rock ve 80’ler önceliğimdir ama çekime başladıktan sonra genel olarak ne çaldığını duymamak gibi de bir durumum da var.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top