MEVSİM GEÇİŞLERİNDE SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

Doruk Sağlık Grubu doktorları, sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmelerine devam ediyor. Bu kapsamda açıklama yapan Özel Doruk Setbaşı Tıp Merkezi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. İsmail Taylan, mevsim geçişlerinde yaşanan rahatsızlıklarla ilgili bilgiler verdi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Taylan, insan sağlığını etkileyen önemli çevresel faktörlerden birinin de mevsim geçişleri, mevsim değişiklikleri olduğunu söyledi. Dr. Taylan, “Bu geçişlerde çevremizdeki ısı, nem, flora,  fauna ve UV radyasyon, değişmektedir. Bu ani mevsimsel değişimlere bazı bünyeler çabuk adapte olurken bazıları ciddi sorunlar yaşayabilmektedirler” dedi.

Özellikle sonbahar-kış mevsim geçişi değerlendirildiğinde; ağırlıkla solunum sistemi hastalıklarının görüldüğünü hatırlatan Dr. İsmail Taylan, “Soğuk algınlığı ya da diğer adıyla nezle, damlacık yoluyla bulaşabilmektedir. Bebekler ve yaşlılar için tehlikeli olabilir. Mevsimsel grip artış yaparak yıllık salgınlara neden olabilir. 5 yaş altı çocuklar, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, gebe kadınlar, kronik kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve metabolik hastalıkları olan ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde grip ciddi komplikasyonlarla seyredebilmektedir.  Soğuk algınlığı ve mevsimsel grip toplu yaşanılan, bulunulan kalabalık yerlerde kolayca yayılabilmektedir. Zatürre sıklığı artmaktadır. Diğer akut solunum yolu enfeksiyonları, astım ve KOAH sıklığı ya da alevlenmelerinde artış görülebilmektedir” diye konuştu.

Bu dönemlerde, dolaşım sistemi hastalıklarında da çeşitli vakaların gözlemlendiğini hatırlatan Dr. Taylan, kalp krizi yaşanma sıklığında artışın kaydedildiğini belirtti.

Mevsim geçişlerinde korunma ve tedavi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Teşkilatı;  6 ay-5 yaş arası çocuklar, 65 yaş üzeri kişiler, gebe kadınlar, kronik hastalığı olanlar ve sağlık çalışanlarının yıllık aşılanmasını önermektedir. Bulaşmayı önlemek için  grip olgularının öksürürken ağız, burunlarını dirsek içi ile kapatmaları, maske kullanmaları, ellerini sıkça yıkamaları önerilmektedir. Sağlam kişiler de korunma amaçlı maske kullanabilirler.

Yeterli ve dengeli beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle meyve sebze ve doğal ürünler, yumurta, süt, balık tüketmek. Gerekli ise vitamin desteği almak.  Yeterli sıvı tüketilmelidir; günlük ortalama 2 litre tüketilmelidir. Sigara alkol içmemek, kafeinden uzaklaşmak gerekiyor. Yeterli ve düzenli uyku uyumak şart. Mevsimine uygun giyinmek önemli. Mevsim geçişlerinde ve özellikle kış aylarında hareketsiz kalmak, lipid düzeylerini, kan basıncı, vücut kitle indeksi, kemik yoğunluğunu olumsuz etkiler. Günde 30 dk. yürüyüş, ya da düzenli spor önerilmektedir. Kronik hastalıklar nedeniyle verilen ilaçları düzenli kullanmak gerekir. Sağlık kontrolleri aksatılmamalıdır. Kapalı ortamların sık sık havalandırılması gerekir. Oturma odası için standart 21 derece sıcaklık diğer odalar için de 18 derece sıcaklığı uygun görülüyor. Klimalara karşı da kendimizi korumalıyız.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top