MHP’DE NELER OLUYOR BURSA?

Tosun PAŞA
Tüm Yazıları

MHP Bursa Teşkilatı, hiçbir dönem bu kadar karışık, bu kadar ayrışmış ve bu kadar gruplara bölünmemişti.
Partinin toparlanması için bir çaba da görünmüyor.
Plansız, projesiz yola çıkarak, “Seçilip o koltuğa oturduktan sonra çok şey yaparım” diyen bir siyasetçi ne kadar güven verebilir ki?
Siyaset bir proje oyunudur; yapacaklarınızı ortaya koyar, öyle halkın veya seçmenlerinizin karşısına çıkarsınız.
İnandırıcılığını ispatlarsanız da kazanırsınız. Her şey buraya kadar değil tabii.
Bundan sonra da verdiğiniz sözleri tutmanızı ister halk veya seçmen…
MHP Bursa’da şimdi böyle bir yapı var. Partinin üzerine çöken, sis ve puslu örtü aralanmadı. Sis örtüsünü dağıtmak, teşkilatın patronu olmak isteyen çok sayıda isim çıktı.
Çıktı çıkmasına ama şimdiye kadar aralarında ‘Benim projelerim budur, seçilirsem şunları yaparım` diyen biri yok.
MHP bir ideoloji, misyon ve dava partisidir. İlkeleri bellidir. Ancak yılların dava partisinin ilimizde düştüğü durum çok fazla iç açıcı değildir.
MHP`yi tanıyan biri olarak aslında klasik tabiriyle; un, şeker, su var ama helvayı kavuracak kimse yok. Olanlar da iyi aşçı değil. Örnek mi? İl teşkilatının halini bilmeyen yok. Partinin milletvekili var, il başkanı var, yöneticileri var, kanaat önderleri, hali vakti yerinde olan işadamları var ama ortada Akp’nin silme başarıyla geçtiği bir Bursa var.
Bu anlayış, MHP davasına ve ideolojisine örtüşmüyor.
MHP Bursa Teşkilatı`na yazık oluyor. Teşkilata heyecan katacak, güç verecek, ekonomisini düzeltecek o kadar değer var ki, bu isimlerin orta çıkması, yönetime talip olmalarının önü açılmalıdır.
MHP’li yöneticilerin, Bursa teşkilatının toparlanması için ortaya koydukları fikir ve düşüncelerini samimi buluyorum ama düşüncelerini fiiliyata geçirecek zemin bulmaktan sıkıntı çekiyorlar.
İşte bir araya gelemedikleri içindir ki MHP Bursa Teşkilatı bugün yerlerde sürünüyor.
Ben böyle düşünürken onlar kendi içlerinde birbirlerine karşı çok daha farklı düşünüyorlar. Birbirlerini sevmiyorlar. Sohbetlerimde bunu gördüm ve tanık oldum.
Bu doğru değil. MHP`deki bu yapı kırılmadıkça partinin Bursa’da başarı şansı olmaz.
MHP`nin önemli isimleri, partinin kanaat önderleri ne zaman kol kola girip birlikte gezerse işte MHP o zaman başarı için yola çıkmış sayılır…
Benden söylemesi.

 

ÇIKAR ÇATIŞMASI YÜZÜNDEN
Hadlerini bilmeyen yöneticilerin basiretsizliği, iyi yönetici vasıflarına sahip olamamak, bireysel talep ve istekleri olan yöneticiler ne yazık ki MHP`yi bugün Bursa’da tartışılır duruma getirmişlerdir. Parti içinde ciddi anlamda bir çıkar çatışması var.
Parti içindeki bu ayrışmayı ve güvensiz ortamı nasıl gidereceksiniz?
-Kendi bireysel çıkar ve beklentilerimizi bir kenara öteleyip, önyargılarımızdan arınıp, MHP`nin iktidar olması için kol kola girerseniz sorunu çözebilirsiniz. Bu kitleyi bir araya getirecek isimler partinin üyeleri değil, partinin tepe noktasındaki isimlerdir. Çözüm onlarla başlamalıdır. Gerisi gelir. Ben buna inanıyorum…
Herkes birbirinden bir şeyler mi bekliyor?
-Bireysel beklentiler fazla olduğu için bu şekilde davranılıyor. Bu çok yanlıştır. Beklentiler; bireysel istek ve hırslarla gerçekleşmez. Ancak bir araya gelinirse, iktidar olduğunda beklentiler gerçekleştirebilinir.
-İl Başkanı olmak bir güçtür. Her istediğini yapabilecek, yaptırabilecek bir makamdır. Ancak MHP`de il başkanı olmak isteyenlerin kafalarında tek bir düşünce vardır; milletvekilliği seçiminde aday olmak. İl başkanlığı makamının basamak olarak kullanılmaması gerek.
BAŞKAN GÜVEN VERMELİ
Eskiden ülkücülüğe özenti vardı. Şimdi çok fazla yok. Gençler MHP’den dışlanıyor mu?
– MHP’nin bugünkü Bursa yöneticileri, milletvekillerinin temel çıkış noktası ve okulları Ülkü Ocakları`dır. Ülkü Ocakları`nın yok sayılması, tasfiye edilmesi gerçekleşirse geleceğin yöneticilerini yetiştiremeyiz.
Evet, günümüzde Ülkü Ocakları`ndaki etkinlik eskideki gibi değil. Ülkücü gençlere önem vermek lazım, onları kazanmak gerek. Yönetimlere ülkücü gençler ile tecrübeli insanları alıp belli bir karma yönetim oluşturursanız, MHP yüzde 90 başarılı olur.
Yönetimler önemli, tabanı tanıyan, güven veren yöneticiler olmalı. Öyle değil mi?
-Kesinlikle böyle olmalıdır. Toplumun psikolojisini, sosyolojisini bilmeyen, yüzü yabancı, tutarlı olmayan insanları yönetimlere alırsanız başarılı olamazsınız. Yönetime kamuoyunun yakından bildiği isimler de alınmalı.
-Bir delegenin sorumluluğu parti yöneticisi kadar önemlidir. Benim karşı olduğum; delege yazılırken ahbap çavuş ilişkisi ve birinci derece yakınlarını delege seçmemek üzerine kurulu. Partinin kanaat önderleri, parti sorumlulukları olan, davayı taşıyabilecek, temsil edebilecek yapıda olanların delege yapılması partinin yararınadır.
-Yanlışlık o dur ki, partide önemli görevlerde bulunmuş, parti içinde potansiyel etkinliği olan isimleri delege yazmamak basitçe bir düşüncedir. Yanlıştır, ahlaksızlıktır. Böylesi küçük düşünce yapılarıyla bu parti iktidara taşınmaz. Geçmişte olduğu gibi şimdi de yanlışlar yapılıyor.
Yapılan yanlışlar nelerdir?
-Yazılan delegelere baktığımızda bilinmeyen, tanınmayan, partinin yolunu bilmeyen, ömründe MHP’yi bilmeyen hatta genel başkanın adını bile bilmeyen kişiler delege listesine yazılmıştır. Asker delege bunlar, sadece kendisine oy verecek bağımlı delege yapılanması partiyi geriletir. Bu yapı ile yol gidilmez.

 

Bireysel rekabet arttıkça parti geriliyor?
-Bu yapının değişmesi gerekir. Yöneticiler bireysel düşünmemelidir, partisini düşünmeli ve iktidara taşımaya dönük çalışmalıdır.
Oysa MHP’de güven veren bir yönetici olursanız her türlü etkinliklere, kongrelere partilileri çağırmak için bir tek ıslık çalmak yeterli olacak.
Bütün ülkücüleri ve partilileri bir araya toplayabilirsiniz, bunu değerlendirmek lazım. Ülkücüler güveneceği yöneticiler istiyor.
Dar çerçevede, kısır siyaset yapıldığında seçimlerde başarı şansı da düşüyor.
-Şimdiki yöneticiler bu şekilde davranıyor. Kentte hiçbir belediye başkanınız yok, il genel ve belediye meclis üyeleriniz yok denecek kadar az, milletvekili sayınız iki. Parti Türkiye’de yükselirken Bursa’da dibe vurmuş ama hala başa oynamak için partinin kanaat önderlerini küstüreceksiniz. Böyle bir siyaset mantığı olamaz. Davaya ihanettir.
MHP Bursa Teşkilatı`nın geneline bakıldığında yaş ortalaması çok yüksek. Genç ülkücüler yetişmiyor mu?
-MHP’de son yıllarda artık alttan gençlik gelmiyor, yetişmiyor. Eskiden Ülkü Ocakları tıka basa doluydu, etkinlikler, seminer ve eğitimler yapılır, geleceğin partilileri buralarda yetişirdi. Böyle gitmez, gençlerin önünü açmak lazım artık.
-Mesajım partililere ve delegeleredir. Kendiniz için değil, partiniz için bir araya gelin. Oylarınızı kullanırken, asla kişilere endekslenmeyin, partiyi ileriye taşıyacak adaylara oylarınızı verin. Partinizin birinci parti olması için bütün MHP’liler bir araya gelmeli, kol kola girilmeli.

 

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top