MİMARLAR ODASI, DÜNYA KONUT VE MİMARLIK GÜNÜ’NÜ KUTLADI

MİMARLAR ODASI, DÜNYA KONUT VE MİMARLIK GÜNÜ’NÜ KUTLADI

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, ‘Dünya Konut ve Mimarlık Günü’ nedeniyle, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma töreni düzenledi.

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü, tüm dünyada kutlanan ‘Dünya Mimarlık Günü’nü, Mimarlar Odası Bursa Şubesi de düzenlediği törenle kutladı. Kutlama kapsamında; Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma töreninde bir araya geldi.

Günün anlam ve öneminde dair açıklamada bulunan Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Şahin, şunları söyledi:

“Mimarlığın evrensel bir meslektir. Mimarlar yaptıkları tasarımlar ile şehirlerin geleceğe taşınmasında aktif rol oynarlar. İnsanlık tarihi ile başlayan mimarlık, taşıdığı misyon itibarıyla, geleceğin sağlıklı ve güvenli kentlerinin kurulmasına katkı sağlamaktadır.

Mimar, yaşama değer katan, en temel insan ihtiyaçlarından olan barınma ve sosyal yaşam olgusunu kurgulayan, yani hayatı tasarlayan kişidir. Mimar bunu yaparken bir eğitim sürecinden, mesleki formasyondan geçer. Temel bilgileri alır ve bunları insan hayatına, toplumun beklentilerine ve yaşam biçimine uyarlar.

Eğitim bunun başlangıcı olmakla birlikte, zaman içerisinde elde edilen birikimlerle olgunluğa ulaşılır. Bu birikimleri elde etmek için de mimarın hayattan beslenmesi gerekir. Çünkü mimarın bakış açısı, özgün, rahat ve sanatsal kavramları içinde barındırır.

Bu nedenle tarihi eserlerin korunması, restorasyon çalışmalarının orijinaline uygun olarak yapılması ve giderek artan nüfusun ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan konutlarda estetik ve milli kültür yapısından kopmadan, kendi kültürel dokularımızın ışığında tasarım ve uygulamada bütünlüğü sağlayan mimari sanat eserleri inşa etmeliyiz.

Mimarlığın dünya ve insanlık için öneminin algılandığı bu özel ve anlamlı gün vesilesiyle, dünyanın her noktasında insanlık ve gelecek için sanat eseri inşa eden mimarlarımızın ‘Dünya Mimarlık Günü’nü kutluyoruz.

Dünyamız, bölgemiz, ülkemiz, kentlerimiz, mesleğimiz adına birlik ve beraberliğimiz çok önemli. Bu vesileyle bütün mimarların Dünya Mimarlık Günü’nü bir kez daha kutluyorum.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top