Minikler okulla tanıştı

Minikler okulla tanıştı

İlkokul birinci sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile okul öncesi eğitime başlayacak öğrenciler bugün ders başı yaptı.

2012-2013 eğitim-öğretim yılı uyum programının başlaması dolayısıyla Mamak’taki Kazım Orbay İlkokulu’nda tören düzenlendi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”Okullar oynayacağınız yerler olacak. Ve belki de sizi çok mutlu edecek en güzel değişiklik, oyun arkadaşlarınızın sayısının artması olacak. Okulunuzda yaşınıza uygun programlarla oynayarak, eğlenerek eğitim göreceksiniz” dedi.

Dinçer, ”Dünyadaki gelişmiş ülkelerin ilkokula başlama yaşını dikkate alarak, biz de gerekli düzenlemeleri yaptık. Yönetici ve öğretmenlerimize bu hususta gerekli bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarını yaptık. Dersliklerimiz için gerekli düzenlemeleri tamamladık. Müfredatımız ve eğitim materyallerimiz yenilendi. Kısaca çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bir şekilde okula uyumları için bütün ayrıntıları gözden geçirdik” diye konuştu. 

Bakan Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:  
”Bu yıl hepinizin bildiği gibi ilkokul birinci sınıflarımızın müfredatı yeni bir yaklaşımla ele alındı ve okul temelli akademik bilgi yerine oyun esaslı müfredata geçildi. Bu müfredatın çocuklarımıza arzu ettiğimiz bilgi ve beceriyi kazandırmasında sizlere çok büyük görevler düşüyor. Yeni sistemde bir öğrencinin bir an önce okumayı sökmesi, bir an önce yazmaya başlaması bir kazanım olarak değerlendirilmemektedir. Nisan ayından önce okuma-yazmaya geçilmemesini öngören yeni sistemde, bunun yerine bir çocuğun hayatı boyunca kullanacağı bilgi ve becerilerin temellerinin atılmasına önem verilmektedir. Bunu da çocuklarımızın keyif alacakları sınıf içi oyunlar, boyama-çizme etkinlikleri, kesme-yapıştırma çalışmaları, müzikli oyunlar, kitap okuma saatleri gibi çeşitli etkinliklerle gerçekleştireceğiz.” 

Uyum programı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) minik öğrencilerin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla daha önce uygulamaya koyduğu ”uyum programı”, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başlamadan 10-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Geçen yıldan farklı olarak öğrenciler uyum eğitiminin ardından okulların 17 Eylül Pazartesi günü açılmasıyla hazırlık eğitimine de tabi tutulacaklar. 

Palyaçolu başlangıç
Bu arada Eskişehir Adalet İlköğretim Okulu’ndaki öğrenciler de ilk derslerine palyaçoların gösterileriyle başladı. 

Çikolata ve karanfil ikramı
Malatya’da 23 bine yakın öğrenci, çikolata ve karanfillerle karşılanarak okula başladı.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top