MS HASTALIĞI GÜNÜNDE “TURUNCU FARKINDALIK”

MS HASTALIĞI GÜNÜNDE “TURUNCU FARKINDALIK”

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi halk arasında MS olarak bilinen Multiple Skleroz  Hastalığı farkındalık günü kapsamında eğitim düzenlendi.

MS hastalığının simgesi olan turuncu renkte tişört ve kurdelalar ile farkındalığına dikkat çekilen eğitime MS hastaları, yakınları ve doktorlar katıldı.

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Dr.Meral Seferoğlu, Uz.Dr.Necla Güneş, Uz.Dr. Ali Özhan Sıvacı, Uz.Dr.Meliha Kasapoğlu Aksoy tarafından Multiple Skleroz hastalığının tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu konularında hasta ve yakınlarına bilgi verildi.

Her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü Dünya MS Hastalığı Farkındalık Günü olarak düzenlendiği belirten Noroloji Uzmanı Dr. Meral Seferoğlu, “Dünyada milyonlarca, Türkiye’de ise yaklaşık 40 bin MS hastası olduğu bilinirken,  bu sayı her geçen gün de maalesef giderek artırıyor” dedi.

MS genç erişkinleri etkileyen 20-40 yaş aralığında daha sık, Erkeklere göre kadınlarda daha çok görülen santral sinir sistemi hastalığı olduğunu belirten Dr.Seferoğlu MS hastalığı konusunda uyarılarda bulundu:

MS Hastalığı dünyada özürlülüğün en önde gelen nedenlerinden biridir. Tedavisi ve takibi çok önemlidir. Bu yüzden hastaların hekimlerin işbirliği içinde olması önemlidir. Genellikle hastaların yanlış bilgilerden dolayı kaygıları yüksektir ve bu gibi toplantılar hastaların gerçek bilgilere kavuşması açısından önemli. MS hastalarını internet ya da diğer hasta yakınlarından duydukları bilgilerle hareket etmemeleri konusunda uyarırken hastalığın tedavisi için mutlaka ilgili hekimlere gitmesini önerdi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top