Mülteci yükü paylaşılmalı

Mülteci yükü paylaşılmalı

Bakan Davutoğlu, ”Suriyeli mülteci sayısındaki artışın getirdiği büyük yük, uluslararası toplum tarafından paylaşılmalı” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Ankara Palas’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.
Davutoğlu, Suriye’den gelen mültecilerin Türkiye’de insani bir çerçevede misafir edildiğinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi.
Suriye’de yaşanan insanlık dramının son aylarda gittikçe arttığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteci sayısının 80 bini aştığını söyledi.

Türkiye’nin bir taraftan tarihi bir kardeşlik içinde bağlı olduğu Suriyelilere karşı hangi etnik ve dini kökenden olursa olsun, insanlık, kardeşlik ve dostluk görevini yerine getirmek istediğini belirtti.
Davutoğlu, “Ama diğer taraftan da tabii bu mülteci sayısındaki artışın getirdiği büyük bir yük var. Bu çerçevede de bu yükün uluslararası toplum tarafından paylaşılması lazım. Bir şekilde bundan sonra, inşallah olmaz ama daha da büyük dalgalar halinde mülteci akınları olması durumunda alınacak tedbirlerin gözden geçirilmesi lazım” dedi.

Bu çerçevede BM Güvenlik Konseyi’nin perşembe günü sadece bu gündemle bakanlar düzeyinde mülteciler sorununu ele alacağını söyleyen Davutoğlu, bu konudaki mekanizmaları harekete geçireceklerini söyledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top