MÜSİAD’DA OTOMOTİVİN GELECEĞİ KONUŞULDU

MÜSİAD’DA OTOMOTİVİN GELECEĞİ KONUŞULDU

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Otomotiv Sektörü Genel Toplantısı, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in katılımıyla yapıldı.

 

MÜSİAD Dernek Merkezi’ndeki toplantı, “Otomotiv Endüstrisi İhracatının Bugünü ve Geleceği” konu başlığında gerçekleştirildi.

 

“Bursa yerli otomobil üretebilecek potansiyele sahip”

 

MÜSİAD Bursa Şubesi Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Kamil Özkan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Otomotiv sektörü ülke ekonomisine yaptığı katma değerle çok önemlidir. Otomotiv ana sanayindeki güçlü küresel oyuncular ve dünyadaki diğer otomotiv üreticilerinin tedarikçisi konumundaki yerli yan sanayi üreticileri küresel zincirde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Dev otomotiv üreticilerini bünyesinde barındıran Bursa, özellikle binek otomobillerdeki ihracat payıyla ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Bursa sahip olduğu ulaşım imkânları, potansiyel iş gücü ve üretim tesisleriyle birlikte yerli araba üretimi için önemli bir potansiyele sahiptir” dedi.

 

MÜSİAD Ulaşım Araçları Endüstrisi Komite Başkanı İlhan Tıkılı da, “Otomotiv sektörü bugün 126 sektöre de beraberinde iş imkanı sağlayan bir lokomotif sektör. Geçmişteki hatalarımızdan ders çıkararak, gelecekte otomotiv sektörünü çok daha iyi noktalara taşıyacağımızı düşünüyorum. Bursa da bunun için çok önemli işlere imza atıyor” diye konuştu.

 

“Tüm dünyaya ihracat yapacak kapasiteye sahibiz”

 

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik de “Otomotiv Endüstrisi İhracatının Bugünü ve Geleceği” konusunda otomotiv endüstrimizin bugünkü durumuna, daha sonra da endüstride yaşanan dönüşüm, etkileri ve neler yapılması gerektiğine dair görüşlerini aktardı.

 

Otomotiv endüstrisinin 2018 yılı itibariyle 31,6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış durumda ve 2019 yılında bir kez daha 30 milyar doların üzerinde ihracata imza atan dev bir sektör olduğunu ifade eden Çelik, “Tüm bu rakamlardan anlaşılacağı üzere bugün Türkiye’deki otomotiv ana sanayi ve tedarik endüstrisi yüksek üretim kalitesi ile başta gelişmiş Batı ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihracat yapan bir kapasite ve seviyede bulunuyor” şeklinde konuştu.

 

Çelik, geleceğin trendlerini anlattı

 

Önümüzdeki 10-15 yılda bütün alanlarda olduğu gibi otomotivde de büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanacağına dikkat çeken Çelik şöyle devam etti: “Otomotiv endüstrimizin bu başarıları, ülkemizin her alanda gelişimi adına gelecekte çıtayı daha da yukarıya çıkarmak için bizleri motive ediyor. Ancak geçmiş başarılarımız geleceğimizi garanti almaya yeterli değil. Hepinizin bildiği gibi, önümüzdeki 10-15 yılda bütün alanlarda otomotiv büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayacak. Aslında bu dönüşümün çoktan başladığını da görebiliyoruz. Teknolojik devrim, dijitalleşme, iklim değişikliği ve çevre sorunları, değişen müşteri tercihleri otomotiv endüstrisini büyük bir dönüşüme zorluyor. Bu dönüşümün 4 ana trend altında toplandığını görüyoruz. Bunlar; Elektrikli araçlar, Bağlantılı araçlar (connected vehicles), Otonom sürüş (autonomous drive), Akıllı/Paylaşımlı Hareketlilik (e-Mobilite).”

 

“Otomotiv endüstrisi gelişmelere ayak uydurmalı”

 

Çelik sözlerini şöyle noktaladı: “Küresel otomotiv eko-sisteminin içinde bulunduğu ciddi dönüşüm, küresel ticareti etkileyen korumacılık eğilimleri ve dijital dönüşüm gibi etkenleri dikkate alarak gelecekte otomotiv eko-sisteminde fark yaratacak elektrikli ve otonom araç yatırımlarının da ülkemize çekilmesi büyük önem arz ediyor. Yine araç maliyetinin önemli kısmını teşkil edecek elektronik, yazılım, batarya gibi ürün gruplarında otomotiv tedarik sanayinin gelişimi sürdürülebilir rekabetçilik açısından kritik öneme sahip. Kısaca yıkıcı teknolojiler olarak bilinen bu gelişmelere otomotiv endüstrisinin ayak uydurması dolayısıyla tedarik sanayinin bu ürün gruplarını en hızlı, en güvenilir ve en rekabetçi şekilde devreye alması gerekli.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top