”Mustafa” AİHM yolunda

”Mustafa” AİHM yolunda

Can Dündar’ın ”Mustafa” belgeseli, önce Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluyla, buradan da sonuç alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacak.

Can Dündar’ın 29 Ekim 2008’de vizyona giren ve tartışmalara neden olan Atatürk’ün hayatını anlattığı ”Mustafa” belgeseli, önce Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluyla, buradan da sonuç alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacak. 
Atatürk’e hakaret suçundan şikayet üzerine soruşturma başlatılan ”Mustafa” belgeseli ile ilgili yargı süreci tamamlandı. 
Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin, Can Dündar’ın belgesel nedeniyle Atatürk’e hakaret suçundan yargılanmasını öngören mahkeme kararını bozma kararına uyarak, şikayetçinin itirazını reddetti.
Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin bozma gerekçelerine yer verildi. 
Kararda, ifade özgürlüğünün demokratik toplumun en önemli temellerinden olduğu, toplumsal ilerlemenin ve her kişinin gelişiminin başlıca koşullarından birini teşkil ettiği vurgulanarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesine göre, ifade özgürlüğünün yalnızca iyi karşılanan, zararsız veya önemsiz olduğu düşünülen değil, aynı zamanda kırıcı, hoş karşılanmayan ya da kaygı uyandıran bilgiler ya da düşünceler için de geçerli olduğu vurgulandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top