Mustafakemalpaşa’da orman yangını

Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Bükköy’de akşam saatlerinde başlayan şiddetli rüzgarında da etkisiyle giderek büyüyen yangında 15 hektarlık alan zarar gördü. 02 Aralık 2010 Perşembe 10:17 tarihinde eklendi.

 Bükköy’de bulunan kızılçam ormanında, gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevleri fark eden köy sakinleri, durumu itfaiyeye bildirdi.

Yangının büyüdüğü yerlere gelen köylüler, ellerinde aldıkları arazözün hortumları ile yangına müdahale etti. Ancak yangının yayılması ve rüzgarın şiddetini giderek artırması, söndürme çalışmalarını giderek zorlaştırdı. Yangına su ile müdahale etmenin yetersiz kaldığını gören ekipler, hızarlarla ağaçları kesti ve yangının diğer ağaçlara sıçramasını engellemek için boş koridor oluşturmaya çalıştı.
Hızını artıran yangın, 50 hanesi bulunan Fındıcak köyüne doğru ilerlemeye başladı. Köy halkı yangının köye sıçramasını engellemek için yangın söndürme ekiplerine yardım etti.
İhbar üzerine bölgeye giden Bursa, Yalova, Bilecik, Bandırma ve Mustafakemalpaşa belediyelerine bağlı itfaiye ile orman ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangında, 15 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.
Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top