Necatibey belgelikte

Necatibey belgelikte

Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belleğine kazandırılan “Bursa’nın köklü eğitim kurumları” kitap serisine Bursa Necatibey Meslek Lisesi de eklendi.

Okulun bir asrı aşan birikimini kitapla ölümsüzleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kaybolmaya yüz tutan bilgi, belge ve fotoğrafları en iyi şekilde gelecek kuşaklara aktarmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını ayağa kaldırma çalışmalarını restorasyon projeleriyle aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel değerleri de yayınladığı eserlerle Bursa belgeliğine kazandırıyor. “Bursa’nın köklü eğitim kurumları” kitap serisiyle kentin ekonomik, sosyal, kültürel ve sanatsal hayatında iz bırakan okulların tarihini gelecek kuşaklara aktaran Büyükşehir Belediyesi, 1885 yılında Fransız Asamption Koleji adıyla açılan 1929 yılında Necatibey Kız Enstitüsü adını alarak eğitime başlayan Necatibey Meslek Lisesi’nin asırlık birikimi de kütüphanelere taşıdı. Bursa Araştırmaları Vakfı tarafından hazırlanan Bursa Necatibey Meslek Lisesi kitabı İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve okulun eski mezunları ile yöneticilerinin de katıldığı törenle tanıtıldı.

“Köklü eğitim kurumlarımızın tarihini kitaplaştırıyoruz”

Bursa’nın sahip olduğu tüm değerleri en iyi şekilde gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın spor yaşamından el sanatlarına, tarihi mahallelerinden köylerine kadar pek çok tarihi ve kültürel eserlerin değerlendirilerek kente kazandırıldığını söyledi. Kentin önemli okullarının tarihiyle yaşatılması gerektiğine de dikkati çeken Başkan Altepe, “Köklü eğitim kurumlarımızın tarihini, çalışmalarını, değerlerini de kitaplaştırıyoruz. Bursa tarihinde önemli yeri olan, güçlü ve renkli bir mazisi bulunan Necatibey Meslek Lisesi adına da Bursa Araştırmaları Merkezi çalışmalarıyla bir eser hazırladık. Okulun bir asrı aşan tarihi birikimini, var olan belgeleri, de değerlendirerek kitaplaştırdık. İlk mezunlarından, öğretmenlerine, eski fotoğraflardan anılara kadar her türlü bilgiyi bu kitapta topladık” dedi.

Bursa Necatibey Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Enver Çetinkaya da okulun tarihine ışık tutarak bu birikimi ölümsüzleştiren Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top