Nilüfer Belediyesi’ne Çok Yüksek İnsani Gelişme Ödülü

Nilüfer Belediyesi’ne Çok Yüksek İnsani Gelişme Ödülü

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV), “İnsani Gelişme Endeksi” raporuna göre “Çok Yüksek İnsani Gelişme” grubunda, geçen yıla göre bir basamak daha da yükselerek 5. sırada yer alan Nilüfer Belediyesi’ni ödüllendirdi.

 

Nilüfer Belediyesi, İnsani Gelişme Vakfı’nın, büyükşehir sınırları içinde yer alan bütün ilçeler ile nüfusu en yüksek 186 ilçede düzenlediği “İnsani Gelişme Endeksi” raporuna göre “Çok Yüksek İnsani Gelişme” grubunda, geçen yıla göre bir basamak daha da yükselerek 5. sırada yer aldı.

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) hedefleriyle bağlantılı olarak ilçeler bazında bu yıl ikincisini hazırladığı “İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler 2017” (İGE-İ) raporunun sonuçları açıklandı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Şeker koordinasyonunda, büyükşehir sınırları içinde yer alan bütün ilçeler ile en yüksek nüfusa sahip 186 ilçede yapılan araştırmaya göre Nilüfer, geçen yıla oranla bir basamak daha yükseldi. Eğitim, sağlık, sosyal yaşam, yönetişim, şeffaflık, çevre, ulaşım ve altyapı gibi objektif göstergeler içeren 65 kritere göre yapılan sıralamada Nilüfer, 30 ilçenin bulunduğu “Yeşil Bölge” olarak adlandırılan “Çok Yüksek İnsanı Gelişme” grubunda, Beşiktaş, Kadıköy, Çankaya ve Şişli belediyelerinin ardından 5’inci sırada yer aldı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV), araştırma sonucuna göre dereceye giren belediyelere ödülleri İstanbul’da düzenlenen törende verildi.

İNGEV tarafından düzenlenen “Yerel Kampanya Teknikleri Konferansı”nda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Şeker, yapılan değerlendirmeler ve kriterler hakkında bilgi verdi. Konferansın ardından ödüller, törenle sahiplerini buldu. Nilüfer Belediyesi’nin ödülünü Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Berna Hacer Bilici, İnsani Gelişme Vakfı Başkanı Vural Çakır’ın elinden aldı.

Ödül töreninde konuşan İnsani Gelişme Vakfı Başkanı Vural Çakır, “İnsani Gelişme Endeksi bizim için çok önemli. İnsani gelişme çok büyük bir kavram. Gelir dağılımının düzeltilmesi, istihdamın artması, işsizliğin azalması, dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalara odaklanarak katkı yapmaya çalışıyoruz. Bu kavramın yaygınlaşması çok kritik. İnsani gelişme bir yönetim stratejisidir. Çalışmaları ödüllendiriyoruz. İyi bir başlangıç oldu ve devam edeceğiz. Ödül alan kurumları kutluyorum” dedi.

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top