Nilüfer Kalitesiyle Örnek

Kalite yolculuğunda yurtiçi ve yurtdışında pek çok kuruma örnek olan Nilüfer Belediyesi, Nilüfer’deki kalite süreçlerini incelemek üzere gelen Karabük Devlet Hastanesi çalışanlarını ağırladı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Karabük Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Zafer Ataçay ve hastane çalışanlarına belediyenin kalite çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Kent Konseyi salonunda bir sunum yapan Bozbey, sosyal demokrasi anlayışına yakışır biçimde, insan odaklı, katılımcılığın önünü açan ve kent planlamasında hizmetin adil dağılımını sağlayıp, toplumun mutluluğunu hedef alan bir belediyecilik anlayışı sergilediklerini belirtti.
Nilüfer Belediyesi’nin 2000 yılından bu yana kalite yönetim sistemini izleyen, 2003 yılından buyana da mükemmellik modelini uygulayan bir kurum olduğunu söyleyen Başkan Bozbey, “Bu süreçte ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 18000 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi, Tarihi Kentler Birliği, Sağlıklı Kentler Birliği, Global Combak Küresel Dünya Sözleşmesi, İklim Dostu Kentler Ağı’na dahil olmuş bir belediye olarak son olarak da geçtiğimiz yıl Paris’te gerçekleştirilen EFQM Mükemmellik Sisteminde Finalist olarak bir tarihe imza attı. Türkiye’de üç bin 282 belediye arasında bu sistemleri uygulayan başka bir belediye daha yok. Bu ödüller bizlere süs olsun diye değil, halkla iç içe yaptığımız başarılı çalışmalar ve ürettiğimiz projeler sayesinde verildi” şeklinde konuştu.
Katılımcılığa, sosyal belediyecilik uygulamalarına büyük önem verdiklerini kaydeden Bozbey, “Demokrasi, pazarda veya manavda satılan bir şey değil ki alalım. Nilüfer’de 11 yıldır yapmaya çalıştığımız en önemli şey katılımcılığı ve yerel demokrasiyi yeşertme çabamızdır. Mahalle komitelerini kurarak yerel yönetimde vatandaşın da söz sahibi olması için adımlar atıyoruz. İşte demokrasi budur. Ben yaptım oldu zihniyetinden artık Türkiye’nin kurtulması gerekir” dedi.
Nilüfer Belediyesi’nin kalite yolunda izlediği yolun sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında da takip edildiğini söyleyen Bozbey, “Daha birkaç ay önce Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen 120’nin üzerinde belediyeye Nilüfer’i anlattık. Yaptığımız uygulamaları kalite için değil, önce Nilüfer’de yaşayan insanlar için yaptığımızı anlattık. Kalite ve ödüller kendiliğinden geldi” şeklinde konuştu.
Bozbey, daha sonra Karabük Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Zafer Ataçay ve Karabük Sivil Savunma Uzmanı Recep Tükel’e Nilüfer’i tanıtan birer kitap ve CD hediye etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top