Nükleer enerjiden vazgeçin

Nükleer enerjiden vazgeçin

DOĞADER’in de üyesi olduğu Bursa Nükleer Karşıtı Platform, nükleer santral konusundaki son gelişmeler ve 16 Haziran 2012 günü Mersin’de yapılacak NKP Kongresini halka duyurmak amacıyla bir basın açıklaması düzenledi.

Platform bileşenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Nükleer enerjiden vazgeçin”  teması vurgulandı.

Basına ve Kamuoyuna;

Dünya genelinde nükleer ile elde edilen enerjiye baktığımızda payının yüzde 6’lar seviyesinde olduğunu görüyoruz. 2011 yılı itibariyle dünyada faal nükleer santral sayısı 443 adet ve yapım aşamasında olan 62 nükleer santral var. Yapım aşamasındaki reaktörlere baktığımızda üretim biçimindeki farklılaşan yapı, emek ve enerji yoğun sektörlerin çevre ülkelere kaydırılması sonucu, enerji yoğun tüketimlerinin de etkisiyle özellikle Rusya, Hindistan ve Çin’ de önemli oranda nükleer santral yatırım planı yapılmakta. Dünya genelinde çok küçük paya sahip olan bu enerji kaynağından elde edilen enerjide yaşanan sorunlar, ortaya çıkan sağlık, çevresel ve mali tablo çok ağır olurken, bu enerji kaynağı kullanılmadığı durumda  kazanımlar çok büyük olacaktır.

Nükleer Santrallere itirazlar Kirli Teknoloji, Yüksek Maliyetler, Kaza Riskleri, Dışa Bağımlılık, Kaynak sorunu, Atık sorunları başlıklarında toplanmakta.

Geç olmadan vazgeçin,

26 Nisan 1986 gecesi, Ukrayna ve Beyaz Rusya sınırında Çernobil Nükleer Enerji Santrali‘nin 4. Reaktörü‘nde gerçekleşen patlama sonrası radyoaktif bulut, ağır ağır bölgenin üzerine yayılmıştı. Açığa çıkan radyasyon Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) açıklamalarına göre Hiroşima ve Nagazaki‘ye atılan atom bombalarının toplamından 200 kat fazlaydı.

Geçen yıl Japonya‘da gerçekleşen Fukuşima Nükleer Santral Kazası‘nın seviyesi Japon Nükleer Güvenlik Ajansı tarafından Çernobil Felaketi‘nin seviyesi olan 7. seviye olarak açıkladı. Çernobil Nükleer Santral Kazası‘ndan tam 25 yıl sonra, Çernobil büyüklüğünde bir kaza gerçekleşmiş oldu. Onca para, teknoloji, onca şirket Fukuşima‘da olan şeyi öncesinde hesaplayamamıştı. Bugün insanlık dünyanın dört bir yanına yayılmış nükleer santrallerin birinden kaza haberi gelecek diye diken üstünde.

BURSA NÜKLEER KARŞITI PLATFORMU

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top