Odatv davasında tahliye talebi

Odatv davasında tahliye talebi

”Odatv” davasında yargılanan gazeteciler Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun avukatları, TÜBİTAK raporuna dayanarak tahliye istedi.

Tutuklu sanıklar Yalçın, Pehlivan ve Terkoğlu’nun avukatları Hüseyin Ersöz ve Duygun Yarsuvat, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müvekkillerinin tahliye talebine ilişkin dilekçe sundu. Dilekçede, ”Mahkemeye ulaşan TÜBİTAK raporu, suçlamalara dayanak 35 dijital dokümanın manipülatif niteliğe sahip bulunduğunun tespitini yapmıştır. TÜBİTAK, incelemesinde her 3 bilgisayarda da dosya yükleme özelliğine sahip zararlı yazılımlar olduğunu tespit etmiş, söz konusu dokümanların bu yazılımlar aracılığıyla yüklenmiş olabileceği yönünde değerlendirmelerde bulunmuştur” denildi. 

TÜBİTAK raporunda, isnatlara dayanak 35 dokümanın müvekkiller tarafından oluşturulmadığı, değiştirilmediği ve erişim sağlanmadığının tespitinin yapıldığı hatırlatılan dilekçede, bu durumun söz konusu dokümanların bilgisayarlarda silinmiş halde bulunduğu tespitiyle birlikte değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.
Dilekçede, müvekkilleri tarafından hiçbir erişim sağlanmamış olan dokümanların onlar tarafından silinmesinin de mümkün olmadığı savunuldu.

Dilekçede, ”Yaklaşık 20 aydır özgürlükleri manipülatif dijital dokümanlar ile kısıtlanmış olan müvekkillerimiz Hüseyin Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın tahliyelerine karar verilmesini talep ederiz” denildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top