OHAL bir kez daha uzatılacak

OHAL bir kez daha uzatılacak

Milli Güvenlik Kurulu’nun ardından Bakanlar Kurulu toplanacak. OHAL bir kez daha uzatılacak. Ülke genelinde devam etmekte olan ve 19 Ocak Perşembe günü 3 ay süre ile uzatılan olağanüstü halin (OHAL) süresi, 19 Nisan Çarşamba günü saat 01.00’de sona eriyor. OHAL’in 19 Nisan’dan itibaren tekrar uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresinin hafta başında TBMM Başkanlığı’na sevk edilmesi halinde, TBMM Genel Kurulu’nda 18 Nisan günü bu tezkere görüşülecek.

 

Halk oylamasının ardından Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak.

Saat 20. 30’da gerçekleştirilecek kurulda öncelikli olarak halk oylaması sonucunun ele alınması bekleniyor. 16 Nisan’da yaşananlar özellikle güvenlik başlığı kapsamında tüm detaylarıyla masaya yatırılacak.

Kurulun bir diğer önemli başlığı ise 19 Nisan’da süresi dolacak olağanüstü hal uygulaması olacak. 3 ay daha uzatılmasına yönelik kararın kurulda ele alınması ve 19’undan önce Meclis’te oylanması bekleniyor.

Ayrıca halk oylamasının kabul edilmesi sonrası hayata geçecek ilk uygulamalar başta olmak üzere ilerleyen süreçte uyum yasaları kapsamında meclis gündemine gelecek düzenlemelerin de Bakanlar Kurulu’nda ele alınması bekleniyor.

Avrupa Birliği, ekonomi ve terörle mücadele konu başlıkları da her bakanlar kurulunda olduğu gibi ele alınacak konular arasında yer alıyor.

 

Kaynak: MYNET

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top