OİB, Automechanika Şangay Fuarına 37 Türk firması ile Katıldı

OİB, Automechanika Şangay Fuarına 37 Türk firması ile Katıldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), yılda 72 milyar dolar otomotivithalatı yapan Çin pazarından Türkiye’nin aldığı payı artırmak için AutomechanikaŞangay Fuarına 37 Türk firması ile milli katılım düzenledi. Dünyanın 140 ülkesinden130 bin ziyaretçinin gezdiği fuarda, Türk otomotiv yan sanayi firmalarına ilgi büyükoldu.

 

TİM verilerine göre Türkiye’nin Çin’e olan otomotiv ihracatı Ocak-Ekim 2017döneminde yüzde 24 artışla yaklaşık 38 milyon dolar olurken, bu rakamın yılsonunda 50milyon dolar olması hedefleniyor.

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), yılda 72 milyar dolar otomotiv ithalatı

yapan Çin pazarından Türkiye’nin aldığı payı artırmak için çalışmalarını tüm hızıylasürdürüyor. OİB, son olarak 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Çin’in en büyük kentiŞangay’da düzenlenen otomotiv yan sanayi fuarına milli katım düzenledi. Otomotiv yansanayi alanında dünyanın en büyük fuarlarından olan AutomechanikaŞangay Fuarına OİBöncülüğünde 37 Türk firması katıldı.

Dünyanın 140 ülkesinden 130 bine yakın kişinin ziyaret ettiği fuarda, Türk firmalarına ilgibüyük oldu. Türk firmaları, fuarda hava süspansiyon sistemlerinden fren aksamlarına, yağ vemazot pompalarından tamir takımlarına, amortisörlerden makas parçalarına kadar çok sayıdaotomotiv yan sanayi ürününü başarı ile sergileme fırsatı buldu. OİB, 340 bin metrekare kurulualanda bir de Türk standı açarak tanıtımlara katkıda bulundu. Fuara, OİB’i temsilen YönetimKurulu Üyeleri Medih Dizdar, Baran Çelik ve Yasin Akdere katıldı.

TİM verilerine göre Türkiye’nin Çin’e olan otomotiv ihracatı geçen yıl yüzde 40 artışla 37milyon dolar olurken, Ocak-Ekim 2017 döneminde bu rakam yüzde 24 artışla 37,6 milyondolar olarak gerçekleşti. Çin’e yönelik otomotiv ihracatının tamamına yakını otomotiv yansanayi ürünlerinden oluştu. Türkiye, yılsonunda ise Çin’e 50 milyon dolar otomotiv ihracatıhedefliyor.

Türkiye’nin Çin’in de aralarında olduğu Uzak Doğu ülkelerine Ocak-Ekim 2017 dönemindegerçekleştirdiği otomotiv ihracatı ise yüzde 60 artışla 214 milyon dolar oldu. Uzak Doğubölgesinin Türkiye’nin otomotiv ihracatından aldığı pay ise yüzde 1 civarında bulunuyor.OİB, Çin başta olmak üzere Uzak Doğu bölgesine olan otomotiv ihracatı artırmak üzereuluslararası fuarlara katılım ve alım heyetleri organizasyonları gibi birçok çalışmayısürdürmeyi planlıyor.

 

Çin otomotiv ithalatının önemli bölümü yan sanayiye ait

 

Çin’in 72 milyar dolara yaklaşan otomotiv ithalatının üçte birinden fazlasını ise yan sanayiürünleri ithalatı oluşturuyor. Otomotiv yan sanayinde önemli bir ithalatçı olan Çin’de, pazarınönemli oyuncuları arasında ise Almanya, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve ABD yer alıyor.Otomotiv yan sanayinde pek çok global markanın yatırımına ev sahipliği yapan ve bunaparalel pazarı gün geçtikçe büyüyen Çin’in, otomotiv yan sanayi ihracatı da 28 milyar dolaraulaştı. Çin’in otomotiv ithalatındaki en büyük kalemi ise son iki yıldır yaklaşık 45 milyardolar olarak gerçekleşen binek otomobiller oluşturuyor.

Son altı yıldır dünyanın en büyük motorlu araç üreticisi olan Çin’in, geçen yıl araç üretimi 28milyon adet olarak gerçekleşirken, bu rakamın 24,4 milyon adedi binek otomobil 3,7 milyonadedi de ticari araç oldu. Çin’de 2020 yılından itibaren motorlu araçlar üretiminin 30 milyonadedi aşması bekleniyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük motorlu araç pazarına sahip olanülkesi olan Çin, 2015 yılı itibariyle 162,8 milyon adet motorlu araç parkına ulaştı. ABD’deher 1000 kişi başına düşen motorlu araç adedinin 821 iken Çin’de bu rakamın 118 olması,dünyadaki diğer otomotiv merkezlerine göre ülkenin taşıdığı potansiyeli açıkça ortayakoyması bakımından da önem taşıyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top