OKUL ÖNCESİ GÖZ MUAYENENİZİ YAPTIRIN

OKUL ÖNCESİ GÖZ MUAYENENİZİ YAPTIRIN

Özel Hayat Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ersöz, okul öncesi çocuklarda göz sağlığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Çocuklarda yaşanabilecek bir göz sağlığı probleminin okul başarısını etkilediğine işaret eden Dr. Ersöz, bu konuda ailelere önemli görevler düştüğünü söyledi. Dr. İbrahim Ersöz, “Okul öncesi çocukta göz sağlığı bozuksa, okul başarısı için önemli olup, eğer aile tarafından bu durum fark edilmez ise okul başarısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çocuk okula başladıktan sonra okula gitmek, ders çalışmak ya da ödevlerini yapmak istemezse onları tembellikle suçlamadan önce mutlaka gözlerini muayene ettirmek gerekir” diye konuştu.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Göz Hastalıkları Uzmanı Ersöz, hastalığın belirtileri hakkında şunları söyledi:

“Yakın uğraşıların okul döneminde artmasıyla okuma isteksizliği başta gelir. Bununla birlikte çalışma isteksizliği, çabuk yorgunluk, hemen uykusunun gelmesi, sık baş ağrısı, çok yakından okuma, televizyonu yakından izleme, gözlerini kısarak bakma, satır kaçırma, parmakla takip etme, sakarlık, gözlerde kaşınma, ışığa karşı duyarlılık, göz kayması veya titreme olması, göz kapağı düşüklüğü, yaşarma, çapaklanma, baş pozisyonu gibi şikayetlerden biri veya birden fazlası bir arada olabilir. Bazen de eğer çocukta görme keskinliği tamsa, aile diğer şikayetleri çok önemsemeyebilir.”

PERİYODİK KONTROL ÖNEM ARZ EDİYOR

 

Çocuklarda ilk göz muayenesinin ilk 6 ayda, yani bebeklik döneminde yapılmasının gerektiğini belirten Dr. Ersöz, “Sorun yoksa diğer rutin göz muayeneleri 3 yaş ve okula başlamadan 6 yaşında yapılmalıdır. Bundan sonraki yıllarda da yılda bir rutin göz muayenesi yapılır. Eğer göz sağlığı sorunu varsa hekim soruna göre daha sık aralıklarla takip etmelidir. Özellikle kırma kusurları okul dönemi ve daha sonrasındaki ergenlik döneminde kısa sürede değişkenlikler gösterebileceğinden en az 6 ayda bir periyodik kontrolleri yapılmalıdır” dedi.

Okul çağındaki çocuklarda rastlanan en sık göz bozukluğu kırma kusuru olduğunun ifade eden Dr. İbrahim Ersöz, “Yapılan araştırmalar okul öncesi dönemde çocukların %5’inde, okul döneminde ise %25’inde kırma kusuruyla ilgili görme problemi olduğunu göstermiştir. Kırma kusurlarından miyopi genellikle en kolay fark edilenidir ve okul döneminde ortaya çıkmaya başlar ve de ergenlikle artış gösterir. Çocuklar ya uzağı iyi göremediklerini ifade ederler ya da aile veya öğretmen çocuğun televizyon ya da tahtaya çok yaklaşması, gözlerini kısarak bakması gibi davranışlar sergilediğini belirtir” şeklinde konuştu.

DOĞRU GÖZLÜK TERCİHİNE DİKKAT

Doğru gözlük seçimi konusunda da açıklamalarda bulunan Dr. Ersöz, şunları söyledi:

“Aileler gözlük kullanımı gerektiğinde çocukların rahatsız olacaklarını düşünürler. Oysa daha iyi görmeye kavuşan çocuklar gözlük kullanımına kolaylıkla alışırlar. Çocuğun daha kolay adapte olabilmesi için gözlük seçimide çok önemlidir. Çerçeve yüzüyle orantılı olmalı, ağır çerçevelerden kaçınılmalı, burun üzerine baskı yapmamalı, çerçeve üst sınırı kaş hizasında olmalı, yüksek derecelerde camlar inceltilmeli, camların orta noktası görme merkeziyle tam uyuşmalı ve ultraviole ışığı filtre etmelidir.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top