Organlarıyla 3 kişiye umut oldu

Organlarıyla 3 kişiye umut oldu
Bursa’da beyin kanaması nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen 49 yaşındaki K.S., karaciğeri ve böbrekleri ile 3 kişiye hayat verdi.
Bursa’da 2 hafta önce baş ağrısı ile hastaneye başvuran K.S, yapılan tetkikler sonucunda beyin kanaması nedeniyle Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edilmesinin ardından hemen ameliyata alındı. Ameliyatın ardından, yoğun bakım ünitesine alınan K.S, yapılan tüm tıbbı müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti.
Organ nakli koordinatörlerinin aile ile görüştüklerini ve organ bağışı hakkında aileye bilgi verdiklerini belirten Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü  Dr. Yavuz Selim Çınar “Vefat eden hastanın yakınları yüce gönüllük göstererek organ bağışını kabul ettikleri” söyledi.
Sonrasında Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçilerek uygun olan hastaların tespit edilmesi için gerekli çalışmalar yapıldığını söyleyen Dr.Çınar, “Yapılan eşleştirmeler neticesinde hastanın bir böbreği Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, diğer böbrek ve karaciğeri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde organ bekleyen 3 hastaya uygun bulunduğunu” ifade etti.
Yüce davranışlarından dolayı aileye şükranlarımızı sunuyor,merhuma da Allah’tan rahmet diliyorum diyen Dr. Çınar sözlerine şöyle devam etti:
Organ bağışının çok önemli olduğunu buradan görebiliyoruz. Bir insan hayatını kaybetti ama onun organlarıyla bugün 3 insan yeniden yaşama tutunmuş yeniden nefes alma şansına kavuşmuş durumdalar. Dolayısıyla bütün halkımızı bu konuda duyarlı olmaya, vefat ettikten sonra organların toprak olmasındansa organ bekleyen, yaşam umudu bekleyen insanlarımıza hayat vermesi için bağışlamalarını diliyoruz.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top