OSMANGAZİ SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ’NE ZİYARET

OSMANGAZİ SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ’NE ZİYARET

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin ve Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası kapsamında Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezi’ni ziyaret etti.

Sağlıklı hayat merkezi içerisinde bulunan KETEM, Sigara Bırakma Polikliniği, Obezite, Anne Çocuk Sağlığı, Diyabet, Psiko-Sosyal Danışmanlığı gibi birimlerini ziyaret ederek burada yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Milletvekili Dr. Esgin, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Ziyarette konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, 16 yıldır başarıyla uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla sağlık hizmetlerindeki kalite ve standardın çok üst noktalara taşındığını belirtti. Özellikle birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin yeniden organize edilmesinin önemine dikkat çeken Esgin, “Birinci basamak sağlık hizmetlerini entegre bir şekilde destekleyen yapısal reformlar, sağlıklı hayat merkezi adını verdiğimiz uygulamayla hayata geçirilmiş oldu. Bu merkezlerimizi kronik hastalıklardan her türlü bağımlılıkla mücadeleye ve kanser taramalarına kadar yakın takip ve bilinçlendirmenin yapıldığı yerler olarak ele alıyoruz. Önümüzdeki süreçte de sağlık hizmetleri standartlarını hep birlikte daha iyi noktalara getirmenin çabası içinde olacağız” dedi.

Sağlığın Omurgası Olacak

Sağlık hayat merkezlerinin başta anne çocuk sağlığı olmak üzere kronik hastalıklara yönelik hizmetlerin birinci basamak sağlık hizmetlerinde verildiği yerler olduğunu dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise, “Merkezlerimizde özellikle anne sütü ve sağlıklı gebelik konusunda önemli çalışmalar yürütülüyor. Aynı şekilde obezite, diyabet, ergonomi sorunları gibi çağımızda en fazla görülen hastalıkların yanı sıra uyuşturucuya bağımlığı ve teknoloji bağımlılığına yönelik psiko-sosyal danışmanlık hizmeti veriliyor. İlimizde hali hazırda 8 sağlıklı hayat merkezimiz hizmet vermektedir. Bu sayıyı önümüzdeki yıl 15’e, 2020 yılında ise 20’ye çıkarmak üzere planlarımızı yaptık. Sağlıklı hayat merkezlerimiz birinci basamak sağlık hizmetlerinin omurgasını oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top