Osmangazi’den Sağlık Taraması

4yttt_osmangazi_saglik_koy_tarama_bursaOsmangazi Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, ilçeye bağlı 27 köyde sağlık taraması başlattı.

“Köy projesi” adıyla yürütülen çalışmanın ilk durağı Gündoğdu oldu. Bir hafta sürecek taramada ilk etapta öğrenciler, ardından veliler, daha sonra köy halkı muayene edilecek. Gündoğdu İlköğretim Okulu’nda Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın da katıldığı törenle başlatılan tarama öncesi velilere seminer verildi. Veliler yürütülen proje hakkında da bilgilendirildi.
Sağlık taraması kapsamında velilere otizm, beslenmeye dayalı hastalıklar, şeker ve hijyen konularında bilgiler verilirken, herkese ayrı ayrı kan tahlili, tansiyon taraması ve göz taraması yapıldı. Çocuklara ise beslenme ve hijyen anlatıldı ve kansızlık ile parazit taraması yapıldı. Bahar Tıp Merkezi’nce kurulan standa ise göz taraması yapıldı.
Osmangazi Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden Dr. Sevcan Yaman, koruyucu hekimlik çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen projenin hedefinin, hastalıkların teşhis ve tedavisinden ziyade, insanların sağlıklı olmasını desteklemek ve hastalanmalarını engellemek olduğunu ifade etti.
Dr. Yaman, taramalardan hastalık teşhisi koydukları kişileri aile hekimlerine yönlendirdiklerini ve gerekli müdahalelerin yapılmasını sağladıklarını belirtti.
Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi’ye bağlı 27 köyde bu taramaların yapılacağını belirterek, “Halk sağlığı bizim için çok öneml. Bütün köylerimizde sağlık taraması başlattık. Amacımız vatandaşlarımızı hasta olmaktan korumak, hastalık tespit edilenleri de aile hekimlerine yönlendirmektir” dedi.
Gerekli tahlillerin yapılabilmesi için kan alınan çocuklara moral veren Dündar, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top