Osmanlı’dan bugüne kağıtta açan çiçekler

Bir motif veya desen örneğinin, ince bir kağıt ya da deriden oyulduktan sonra başka bir zemin üzerine yapıştırılması olarak bilinen ”Kaat’ı” sanatıyla uğraşan Dilek Erim Aydemir’in eserleri yurt dışındaki müzelerde sergileniyor. 

BURSA / Aydemir yaptığı açıklamada, Osmanlı döneminin en gözde el sanatları arasında yer alan, diğer geleneksel sanatları bünyesinde barındıran ”kaat’ı”ya, 12 yılını verdiğini belirtti. 

TBMM’de 30 yıl çalıştıktan sonra emekliye ayrıldığını ve son 10 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda görev yaptığını anlatan Aydemir, Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümü’nün kurulması görev aldığını ve 8 yıl bu bölümün yöneticiliğini yaptığını dile getirdi.

Kaat’ı başta olmak üzere geleneksel Türk sanatlarının hepsiyle orada tanıştığını vurgulayan Aydemir, ”Ancak zaman içinde bu sanatın Milli Eğitim Bakanlığı’nın programında olmadığını, öğrencilerin sertifika alamayacaklarını öğrendim. Buna çok üzüldüm. Kursu kapatmak istediler. Kursu kapattırmadan ‘Bu sanatı nasıl kabul ettirebiliriz’in çabasına düştüm. Dürdane Ünver Hoca’nın hazırladığı kaat’ı sanatının programını bakanlığa kabul ettirdim. Bütün bürokratik işlemleri bizzat takip ettim. Program kabul edildi ve kaybolan bir sanatı tekrar kazandırdığımız için bize teşekkür ettiler. Artık bakanlığın programında ve hiç kaybolmayacak. Ülkeme çok güzel bir hizmet ettiğime inanıyorum” diye konuştu. 

Kaat’ının, bir motif veya desen örneğinin ince bir kağıt ya da deriden oyulduktan sonra başka bir zemin üzerine yapıştırılmasından müteşekkil bir süsleme sanatı olduğunu vurgulayan Aydemir, ”Kaat’ı, geleneksel Türk süsleme sanatlarından biri ve bence en güzeli diyebilirim. Çünkü diğer geleneksel sanatları bünyesinde barındıran tek sanat. Tezhibi, minyatürü, ebrunun renkli kağıtlarını ve bir hat yazısını oyarak mükemmel bir kaat’ı eser ortaya koyabiliriz” ifadelerini kullandı. 

”Adı, 14. yüzyılda Afganistan’da yaşayan Abdullah Kaat’ı’dan geliyor”

Aslında bütün geleneksel sanatların kitap süsleme sanatı olarak kullanıldığını dile getiren Aydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: 

”Kaat’ı, ilk kez 14. yüzyılda Afganistan’ın Herat bölgesinde Abdullah Kaat’ı tarafından yapılıyor ve sanat da onun adıyla anılıyor. Abdullah Kaat’ı’nın eserleri, Türkmen hükümdarınca Fatih Sultan Mehmet’e hediye ediliyor. Abdullah Kaat’ı’nın eserleri, 2153 sayılı albüm olarak ‘Fatih Albümü’ adı altında Topkapı Sarayı’nda bulunuyor. Bu sayede biz Abdullah Kaat’ı’nın birçok eserine sahip olduk. Çalışırken, kayıt altına alınmış bütün albümleri çalıştığımız için hem o tarihi kaybettirmiyoruz hem de günümüze taşıyoruz. 14. yüzyıldan Osmanlı’nın çöküşüne kadar olan bu sanatlar hep kitap içlerinde padişahlara sunulmuş ya da padişahlar, büyük hükümdarlara, elçilere kaat’ı sanatından oluşan kitapları hediye etmişler. Günümüzde matbaa olduğu için böyle süsleme kitaplar yok. Biz o kitapların içindeki süslemeleri tablolar haline unutulmadan hem meraklılarıyla buluşturuyoruz hem de o sanatlara sahip çıkmaya çalışıyoruz.” 

Türkiye’de ilk defa Uludağ Üniversitesi’nin (UÜ), kaat’ı’dan oluşan bir sergiye kucak açtığını anlatan Aydemir, ”Bursa halkı üniversitede çok özel bir sergiyle buluştu. İnşallah yeni bir ilke daha imza atacağım. Bu sanatın, önümüzdeki yıllarda UÜ’de seçmeli ders olarak öğrencilere verilmesi için idarecilere teklifimi sundum. Onlar da memnuniyetle karşıladı. İnşallah bu sanat, üniversitenin ders programına seçmeli ders olarak girecek” şeklinde konuştu. 

Aydemir, iş gezisi için Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abudabi’ye gittiğini belirterek, ”Oradaki bir müzeyi ziyaret etmiştim. Oranın yöneticilerine yaptığım eserlerimi gösterdim. Onlar da çok beğendiler. Benden müzede sergilenmek üzere bir eserimi vermemi istediler. Ben de kaat’ı sanatından yaptığım bir eseri hediye ettim ve sonsuza dek o müzede sergilenecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top