OTOMOBİL DEVLERİNİN FARLARI BURSA’DAN

Mercedes, Volkswagen ve Ford gibi otomobil markalarının dış aydınlatma sistemleri Bursada tasarlanıyor.

Haber, Bursa’da, Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde (ULUTEK) faaliyet gösteren Bayraktarlar tasarım araştırma ve geliştirme firması, Mercedes, Volkswagen ve Ford gibi otomobil markalarının dış aydınlatma sistemlerini tasarlıyor.

ULUTEK’TE faaliyet gösteren tasarım geliştirme firmaları, otomotiv başta olmak üzere birçok alanda ürettikleri projelerle dünya markalarının dikkatini çekiyor. Uludağ Üniversitesi Görükle kampusunda 471 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi, üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörleriyle iş birliği yaparak, ülke sanayiinin uluslararası yapıya kavuşturulması için bilgi üretiyor.

Ürün ve üretim yöntemlerinde yenilikler yapıp ürün kalitesini ve standardını yükseltmek, verimliliği artırıp üretim maliyetlerini düşürmek, teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği desteklemek maksadıyla kurulan teknopark, yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik alt yapıyı sağlıyor. Ocak 2007’de inşaatına başlanan ve 14 Haziran 2008’de açılışı yapılan ikinci binası ile hizmet vermeye ULUTEK araştırma binasında 42 Ar-Ge firması teknoloji üretimini ara
vermeden sürdürüyor.

GLOBAL GÜÇLERLE REKABET EDİYORUZ ULUTEK’te proje çalışmalarına devam eden Bayraktar Tasarım Müdürü Mehmet Ersel Turşucular, ağırlıklı olarak otomotiv sanayii için ürün tasarladıklarını ifade etti. Teknoparkta olmanın kendilerine ayrı bir güç kazandırdığını dile getiren Turşucular, ULUTEK’in sağladığı vergi avantajlarından da faydalandıklarını söyledi. Turşucular, yeni projeler üreterek kendi ayakları üzerinde durabilen bir kurum haline geldiklerini belirterek, “Şu an Avrupa’daki önemli otomobil markalarına yeni ürün tasarımları
yapıyoruz. Projelerde önemli başarılar elde ettik. Bunların devamı gelecek” dedi.
Mercedes, Volkswagen, Ford gibi dünyaca ünlü araç firmalarına dış aydınlatma sistemlerini tasarladıklarını anlatan Turşucular, SEAT ve Skoda’ya yeni ürün geliştirme çalışmalarına başladıklarını belirtti. Ford Otosan’ın şu an seri olarak imal ettiği Transit Connect marka aracının ön, arka ve yan aydınlatma sistemini tasarladıklarını vurgulayan Turşucular, şöyle konuştu: “Yeni yüz Transit Connect aracının da petekli yapı arka lambalarının tasarımlarını gerçekleştirdik. Şu an imalata başladı.

Bunun yanında Volkswagen’in binek bir otomobilinin tasarım ve geliştirilmesini yapıyoruz. Rakiplerimiz global firmalar. Amerika, Çin ve Avrupa’dan da birçok firma dünyanın herhangi bir yerindeki yeni bir aracın lambalarına teklif verebiliyor. Evrensel rakipler karşısında Türkiye’nin gücünü gösteriyoruz”
Yazılım ve otomotiv sektörünün ağırlıklı olarak başvurduğu ULUTEK’teki Ar-Ge firmaları, elektronik ve iletişim, tekstil, mekatronik, biyoteknoloji, kimya, nanoteknoloji, gıda, ziraat, hayvancılık, çevre ve enerji alanlarında da hedeflenen projelere ulaşmak istiyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top