Özgün ve pahalı sergi

Özgün ve pahalı sergi

Nilüfer Belediyesi’nin en özgün ve en çok ilgi gören sanat atölyelerinden biri olan ‘Mücevher ve Takı Yapım Atölyesi’ kursiyerleri yıl boyunca yaptıkları el emeği takı çalışmalarını Özlüce Kültürevi’nde izlenime açtı.

 

Serginin açılışını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Sedefkar Zafer Karazeybek birlikte yaptı.

Sıcak mine, rolyef, sedef kakma ve ajurdan oluşan 50’yi aşkın takı ve mücevher eserlerin izlenime sunulduğu sergiyi ilgiyle inceleyen Başkan Bozbey, geleneksel el sanatlarının günümüze aktarılmasına öncülük ettikleri için Karazeybek ve kursiyerleri kutladı. Başkan Bozbey, bu tür kurslarda geleneksel el sanatlarını öğrenen kursiyerlerin bu becerilerini ekonomik bir değere dönüştürebilmesi için de gereken desteği vereceklerini kaydetti.

Bursa’da hammaddeden son aşamaya kadar el emeğinin yer aldığı tek kursa imza atan Karazeybek de hedeflerinin geleneksel el sanatlarıyla takıyı buluşturarak günümüze aktarmak olduğunu dile getirdi. Başkan Bozbey’e teşekkür eden Karazeybek, kendisine birde ceviz üzerine işlenmiş mine işlemeli bir eser hediye etti.

6 aylık kurs döneminde eğitim alan 15 kursiyerin el emeği göz nuru eserler büyük beğeni topladı. Kursiyerler arasında bulunan ve doğuştan engelli olan Zeynep Akkol da yaptığı eserlerle büyük övgü aldı. Sergide 5 eseri bulunan Akkol, engellerin yetenekleri keşfetmeye engel olmadığını dile getirdi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top