Panasonic’in Yüz Tanıma Teknolojisi Danimarka’da Taraftar Güvenliğini Daha Üst Seviyelere Taşıyor

Panasonic’in Yüz Tanıma Teknolojisi Danimarka’da Taraftar Güvenliğini Daha Üst Seviyelere Taşıyor

Danimarka Süper Ligi’nde mücadele eden kulüplerden Brøndby IF’nin stadyumu, daha güvenli bir stadyum deneyimi sunmak ve yüksek profilli maçlarda personelin karşılaştığı gerilimi azaltmak için kullanılan Panasonic tarafından sunulan yüz tanıma teknolojisiyle Danimarka’da bir ilk oldu.

Sistem, kara listeye alınmış kişileri tespit etme ve bu kişilerin stadyuma girmesini önleme sürecini otomatik hale getirmek için hizmete alınıyor. Panasonic’in sistemlerinden önce bu süreç güvenlik personeli tarafından manuel olarak yürütülüyordu. Panasonic’in güvenlik kameraları ve FacePRO yüz tanıma yazılımı, listede kayıtlı olan kişileri otomatik olarak tespit edip, gereken işlemi yapmaları için görevlilere mesaj gönderiyor.

Güvenlik önlemlerini ve taraftar güvenliğini artıracak olan sistem, özellikle F.C. Copenhagen ile oynanan derbi maçı gibi yüksek profilli maçlarda önemini kanıtlayacak. Ek olarak, stadyuma giriş prosedürünün otomatik hale getirilmesiyle giriş kapılarında yaşanan yoğunluk azaltılarak taraftarların içeri daha hızlı girmesi sağlanacak.

Bu teknoloji aynı zamanda maç başına ortalama 14.000 seyirci karşısında oynanacak ve kara listeye kayıtlı 100 kişiye kadar seyircinin gelmesi beklenen karşılaşmalarda, çalışanların stadyuma giren taraftarlara daha iyi yardım ve hizmet sunmaya odaklanmasına olanak tanıyor.

Brøndby IF Yönetim Kurulu Başkanı Jesper Jørgensen konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde açıklıyor: “Sistem, giriş kapılarımızda kara listede yer alan kişileri tespit etme konusundaki etkinliğimizi önemli ölçüde artırarak bu kişilerin stadyuma girmesini önlememizi sağlayacak. Taraftarlarımızın stadyumda yaşadıkları keyfi her zaman en iyi hale getirmeye ve mümkün olan en iyi taraftar deneyimini yaratmaya çalışıyoruz. Panasonic’le yaptığımız bu çalışma, doğru yönde atılmış adımların bir tanesi.”

Kişisel gizliliğin korunması
Yüz tanıma teknolojisi, kişisel gizliliği korumak adına kara listede yer almayan kişilere ait görüntü ve verileri depolamıyor. Ayrıca Brøndby’nin kurum içi sunucusunda kayıtlı kişilere ait veriler de internete veya başka herhangi bir sisteme bağlı değil.

Avrupa güvenlik işleri yöneticisi Gerard Figols ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Panasonic’in yüz tanıma sistemi, bir yandan tüm verilerin dışarıdan erişime karşı korunmasını sağlarken diğer yandan stadyumdaki güvenlik baskısını azaltarak daha güvenli bir stadyum ortamı oluşturulmasına katkıda bulunuyor. Böylelikle futbolseverlere ve Brøndby IF kulübüne teknolojimizin yüksek profilli maçlarda bile güvenlik standardını yukarılara çekeceği konusunda güvence verebiliyoruz. Taraftarlar sistemin bu konudaki başarısını takdir etmeye başladı bile.”

Endüstri onaylı
Yapılan bağımsız testler sonucunda Ulusal Teknoloji Standartları Enstitüsü (NIST) tarafından dünyanın en yüksek yüz tanıma performansına sahip olduğu onaylanan teknoloji, soldan veya sağdan 45 dereceye, alttan veya üstten 30 dereceye kadar açılarla çekilen ve hatta bir kısmı gizlenen ya da güneş gözlüğü ile kapatılan yüzler gibi geleneksel tekniklerle tanınması zor olan yüzler üzerinde bile kimlik tespiti yapabiliyor. Sistem, bunlara ek olarak son 10 yılda çekilen fotoğraflardaki yüzleri de tanıyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top