Pedallarını nükleer silah karşıtlığına çeviriyorlar

Büyükşehir Belediyesi`nin 1997 yılında üye olduğu ve merkezi Japonya`da bulunan ‘Barış için Belediye Başkanları` birliği, 144 ülkede 4 bin 144 üyesiyle nükleer silahlara karşı koymak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

‘Global Zero Now` başlığıyla nükleer silahların zararlarına dikkat çekmek için Almanya`dan bisikletle İran`a gitmeyi hedefleyen Wolfgang Schlupp-Hauck ve Brigitte Schlupp-Wick, Bursa`ya da uğradı. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ ile Tarihi Belediye Binası`nda görüşen Alman çift, Bursa`yı çok beğendiklerini ve kentin yeşil imajını korumasının önemine değindi. Nükleer silahlanmanın önüne geçmek için yola çıktıklarını anlatan Wolfgang Schlupp-Hauck, gittikleri yerlerde belediye başkanlarıyla görüşüp projeyi anlattıklarını belirtti. Almanya`dan Türkiye`ye gelen ve İstanbul Sarıyer Belediyesi`ni de ziyaret eden çift, Bursa`dan sonra Ankara ve Adana`yı da ziyaret ederek, İran`a gideceklerini söyledi. Wolfgang Schlupp-Hauck, 2020 yılında kadar nükleer silahların tamamen yok olmasını istediklerini ifade ederek Norveç, İsveç, Almanya ve Türkiye gibi nükleer silah bulunan ülkelerin bu konuya hassasiyet göstereceğine inandığını belirtti.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ da konunun ciddiyetine dikkat çekerek, Alman çifte girişimlerinden dolayı tebrik etti. Wolfgang Schlupp-Hauck ve Brigitte Schlupp-Wick`in barış için önemli bir adım attığını söyleyen Karadağ, “Gözüdönmüş silah tüccarları 5 kuruş kazanmak için binlerce insanın öleceğini dikkate almadan çirkin işler yapıyorlar. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da nükleer silahlanmaya karşı arabuluculuk faaliyetlerinde bulunuyor. Sizin gibi hassas insanların artmasını diliyorum” dedi. Nükleer silahlanmanın sahip olunan güzellikleri yok edeceğinin farkında olunması gerektiğine dikkat çeken Karadağ, insan odaklı çalışmalar yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi`nin konuya hassasiyetle yaklaştığını ve gereken duyarlılığı göstereceğini belirtti. Wolfgang Schlupp-Hauck ve Brigitte Schlupp-Wick`in Japonya`da barışın sembolü olan bir rozet verdiği Başkanvekili Karadağ da konuklarına Bursa`ya özgü hediyeler armağan etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top