PLASTİKÇİLER AFRİKA PAZARINA YÖNELİYOR

PLASTİKÇİLER AFRİKA PAZARINA YÖNELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Tanzanya, Mozambik, Madagaskar, Etiyopya, Cibuti ve Somali’yi kapsayan yurtdışı programında Afrika ülkelerini hedef pazar olarak işaret etmesinin ardından plastikçiler de Afrika ülkelerine yaptıkları ihracatı daha da arttırmak için kolları sıvadı.

 

BURPAS Başkanı ve PLASFED Yönetim Kurulu Üyesi İlker Biliktü, Türk plastik ve ambalaj sektörünün dünyanın 180’den fazla ülkesine ihracat yaptığını ve dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğunu belirtirken, “Ambalaj sektörünün ihracatı artış hızı yavaşlamış olmakla birlikte bir önceki yıla göre miktar olarak yüzde 15, değer olarak yüzde 5 artış gösterdi” dedi.

 

Plastik ambalaj ihracatının, küresel ekonomideki belirsizliklere rağmen katma değerli üretimi sayesinde yeni pazarlar kazanmaya devam ettiğini ifade eden Biliktü, “Rekabet gücü ve potansiyeli yüksek olan sektörümüz AB, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Balkanlar olmak üzere 180’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. 2023 yılındaki 10 milyar dolarlık ihracat hedefimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top