POTANIN PERİLERİ TARİH YAZDI

POTANIN PERİLERİ TARİH YAZDI

Basketbol FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’nde Türkiye, Arjantin’i 72-58 yenerek, 2012 Londra Olimpiyatları’na gitmeye hak kazandı.

Basketbolda FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’nde Türkiye, Arjantin’i 72-58 yenerek, tarihinde ilk kez Olimpiyat Oyunları’na gitmeye hak kazandı.
(A) Milli Kadın Basketbol Takımı, karşılaşmaya hem savunmada hem de hücumda çok istekli
başladı. İlk 5,5 dakika boyunca rakibine sayı atma şansı tanımayan ”Potanın Perileri”, Nevriye ile art arda 11 sayı üreterek, 11 sayılık farkı yakaladı. İlk sayılarına Gretter ile ulaşan Arjantin karşısında Birsel ile 3 sayılık basket bulan Türkiye, 8. dakikada farkı çift hanelere taşıdı: (14-4). Arjantin, Pavon ve Gretter ile farkı biraz olsun azaltsa da çeyrek, 14-8 Türkiye lehine sonuçlandı.
2. periyodun da hakimi Türkiye oldu. Bu çeyrekte yaptığı sert savunmayla rakibine kolay sayı atma şansı vermeyen milliler, hücumda da sayı dağılımını tüm takıma yaydı. Özellikle boyalı alanı çok iyi kullanan ”Potanın Perileri”, yakaladığı 19-4’lük seriyle 18. dakika içinde farkı 21 sayıya kadar (33-12) çıkardı. Burani’nin serbest atış çizgisinden bulduğu tek sayıyla seriyi sonlandıran rakibi karşısında Nevriye ile etkili olmaya devam eden (A) Milli Takım, devreyi de 20 sayı farkla 35-15 üstün tamamladı.
Türkiye, 3. çeyrekte de oyunun kontrolünü elinde tuttu. Birsel’in organize ettiği hücumlarda Nevriye-Hollingsworth ikilisiyle pota altından sayı üreten ay-yıldızlılar, 23. dakikayı 44-20 önde geçti. Cabrera ve Cava’nın sayılarıyla farkı azaltmaya çalışan rakibine Şaziye’nin 3 sayılık basketiyle yanıt veren ”Potanın Perileri”, Hollingsworth’un serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla da 26. dakika içinde farkı 23 sayıya çıkardı: (49-26). Arjantin, bu dakikadan sonra Cabrera ve Gretter’in dış atışlarda yakaladığı yüksek yüzdeyle farkı azaltsa da Türkiye bu çeyreği de 55-40 önde bitirdi.
Arjantin, final periyodunun ilk dakikalarında hücumda etkili oldu. Cava, Cabrera ve Gretter’in sayılarıyla 10-2’lik seri yakalayan Arjantin, 34. dakika içinde farkı 7 sayıya kadar indirdi: (57-50). Tuğba’nın sayılarıyla hücumdaki suskunluğuna son veren ”Potanın Perileri”, yine bu oyuncunun art arda attığı basketlerle 8-0’lık bir seri daha buldu ve 36. dakikada farkı yeniden 15 sayıya (65-50) çıkardı. Kalan süre içinde tempoyu iyi ayarlayan ve farkın kapanmasına izin vermeyen (A) Milli Kadın Basketbol Takımı, karşılaşmadan da 72-58 galip ayrılarak, tarihinde ilk kez Olimpiyat Oyunları’na katılma başarısını elde etti.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top