PROF. DR. SERTÇELİK, ABD SENATOSUNUN KABUL ETTİĞİ KARARI ELEŞTİRDİ

PROF. DR. SERTÇELİK, ABD SENATOSUNUN KABUL ETTİĞİ KARARI ELEŞTİRDİ
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen Çırağan Söyleşileri’nin bu ayki konuğu “Ermeni Sorununun Arka Planı ve Tarihi Gerçekler” sunumuyla Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik oldu. ABD senatosunun aldığı Ermeni tasarısı kararının yok hükmünde olduğunu ve hiçbir bağlayıcılığının bulunmadığını belirten Prof. Dr. Sertçelik, “Bu karar, tarihi olayların siyasallaştırılmasından başka bir anlam taşımamaktadır. Hukuki dayanağı ve bilimsel yeterliliği olmayan anlamsız bir karar. Tarihi olayların değerlendirilmesi tarihçilere bırakılmalıdır” dedi.
TÜMSİAD Bursa Şubesi Dernek Merkezi’ndeki toplantıya; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik, TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı M. Kemal Şerbetçioğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Yıldız, AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Ufuk Ay, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BTB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Aytuğ Onur ve Alpaslan Şenocak, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç’ın yanı sıra çok sayıda STK’nın başkan ve yöneticisi ile vatandaşlar katıldı.

“Önce aynaya baksınlar”

Toplantının açılışında konuşan ve Çırağan Söyleşileri’nin 37’ncisini gerçekleştirdiklerini hatırlatan TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı M. Kemal Şerbetçioğlu, “Ermeni meselesi, uluslararası platformda Türkiye düşmanlarının temcit pilavı gibi sürekli gündeme getirdikleri, istismar ettikleri önemli bir konu. ABD senatosunun onayladığı karar bizim için yok hükmündedir. Çağımızın en etkin silahı bilgi olduğundan, ecdadımıza atılan bu iftiralara ancak bilgiyle, birlik ve beraberlik ruhuyla karşılık verebiliriz. ABD senatosu önce aynaya, sonra da kendi rezil tarihlerine baksın.Biz, tarihimizle, medeniyetimizle, ecdadımızla onur duyuyoruz. Bizim dinimizde, kültürümüzde, zulmetmek yoktur. Tam tersine mazlumun yanında zalimin karşısında dik duran bir ecdadın torunlarıyız” dedi
“Karar yok hükmündedir”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Yıldız ve BTB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı’nın da yaptığı selamlama konuşmasının ardından, Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in “Ermeni Sorununun Arka Planı ve Tarihi Gerçekler” sunumuna geçildi.
ABD senatosunun aldığı kararı kınayarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Sertçelik, kararın, hukuki dayanağı ve bilimsel yeterliliği olmayan, anlamsız ve yok hükmünde olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sertçelik, “Hiçbir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bu karar tarihi olayların siyasallaştırılmasından başka anlam taşımamaktadır” dedi.
“Tarihi olayların değerlendirilmesi tarihçilere bırakılmalıdır” diyen Sertçelik, “Tarihi olaylara dahil olarak senatoların veya parlamentoların karar almaları doğru değildir. Türk tarihinde soykırım benzeri kara lekeler bulunmamaktadır. Bu kararı alanların öncelikle kendi tarihlerine, kendi kara sayfalarına bakması lazım” ifadelerini kullandı.
Rus arşivlerinde bulunan ve başta Ermenice olmak üzere birçok dildeki çalışmaları araştırma fırsatı bulduğunu hatırlatan Sertçelik, kaleme aldığı kitaplarda da bu konulara genişçe yer verdiğini dile getirdi.

“Tarihi olaylar için, parlamentoların ve senatoların karar almaları doğru değil”

Tarihi olaylar için, parlamentoların ve senatoların karar almalarını doğru bulmadığına işaret eden Prof. Dr. Seyit Sertçelik şöyle devam etti: “Türk tarihinde, soykırım benzeri kara lekeler kesinlikle bulunmamaktadır. Bu kararı alanların öncelikle kendi tarihlerine, tarih sayfalarına bakmaları gerekmektedir. ‘Ermeni sorunu’ dediğimiz zaman, iki çarpı iki nasıl dört yaparsa kesinlikle bilmemiz gereken şu; bu meselenin özünde, Anadolu topraklarında Ermeni devleti kurulabilmesi için yapılan uzun soluklu siyasi bir mücadele ve bunu hayata geçirebilmek için verilen gayretler vardır.”
Prof. Dr. Sertçelik’in yaptığı sunum ve açıklamaların ardından söyleşi soru-cevap kısmı ile devam etti. Söyleşinin sonunda Sertçelik’e günün anısına M. Kemal Şerbetçioğlu tarafından plaket takdim edildi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top