Radyo amatörleri Suuçtu’da yarıştı

Radyo amatörleri Suuçtu’da yarıştı

Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından marka tescili gerçekleştirilerek doğa dostu sosyal tesislerle donatılan ve birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yapan Suuçtu Şelalesi ve Tabiat Parkı, bu kez radyo amatörlerinin yarışmasına sahne oldu.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’nin düzenlediği ‘Radyo Sinyalleri Arama Yarışması’nda (ARDF) bir araya gelen 50 yarışmacı, sınırları belirlenmiş ormanlık alanda radyo alıcısı, harita ve pusula kullanarak önceden saklanmış olan radyo vericilerini bulmak için yarıştı.

Radyo amatörleri arasında ‘Tilki Avı’ olarak bilinen etkinlik, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden 35 ve Bulgaristan’dan 15 yarışmacının katılımıyla gerçekleştirildi.

Yarışmacılar, Suuçtu Tabiat Parkı’nın eşsiz doğasında ormanlık alana saklanan ve ’tilki’ olarak tabir edilen vericileri bulmak için ter döktü.

 

Türkiye’de ilk kez Suuçtu’da

 

Türkiye’de ilk kez organize edilen ve renkli görüntülerin yaşandığı ‘Radyo Sinyalleri Arama Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın da katıldığı bir törenle verildi.

Yarışmacıları tebrik eden Başkan Sadi Kurtulan, Suuçtu’nun yeni yüzüyle Bursa’nın vazgeçilmez destinasyon alanlarından biri olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

Fotoğraf sanatçılarından doğa sporlarına uzanan geniş bir yelpazede yerli ve yabancı turistlere doğal bir platform sunan Suuçtu’nun bu tür etkinliklerle daha çok tanındığını kaydeden Başkan Kurtulan; ” Biz bu bölgeyi insanlarımızın hizmetine sunmak için yola çıktık. Gerçekten özel bir yarışmaya ev sahipliği yaptık. Radyo amatörcülüğünün Mustafakemalpaşa’da uzun bir geçmişi var. Başta hava sporları olmak üzere birçok etkinliğimizde bizlere destek oluyorlar. Bu aktivitenin devamı için katkılarımız sürecek” dedi.

TRAC Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Gökhan Sunar ise bu yarışmaların
radyo amatörlüğünü, sporculuğu ve yön bulma becerisini geliştirdiğini belirtti.

Sunar; ” Bu oyunun, aynı zamanda TRAC’ın asıl amacı afet durumunda insanlara yardımcı olmak, arama kurtarma çalışmalarına destek vermek. ARDF yarışması aynı zamanda telsiz sinyallerinin bulunması konusunda arama kurtarma ekiplerine yardımcı olan bir faaliyet ” dedi.

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top