Rapor piyasası iddiasına yalanlama

Rapor piyasası iddiasına yalanlama

Sağlık Bakanlığı, ilkokula başlayacak 66 ay ve üzerindeki çocuklara verilecek tıbbi raporla ilgili, ”Rapor piyasası oluştuğu” iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, ilkokula başlayacak 66 ay ve üzerindeki çocuklara verilecek tıbbi raporla ilgili, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuncay Ergene’ye dayandırılarak bugünkü bir gazetede yer verilen, ”rapor piyasası oluştuğu” iddiaları üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Bakanlığın, ilkokula başlayacak çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun alınacağı birimle ilgili bir genelge yayınladığı anımsatılan açıklamada, söz konusu genelgede, ilkokula başlamak için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, sadece üniversite ve devlet hastanelerinde görevli çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenleneceğinin belirtildiğine dikkat çekildi.
açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
”Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuncay Ergene’nin haberde yer alan bütün iddiaları gerçeğe aykırı ve asılsızdır. İddia sahibi konu ile ilgili varsa elindeki somut verilere dayanan belgeleri bakanlığımızla paylaşması durumunda gerekli işlemler yapılacaktır. Raporun verilme usul ve esasları bakanlığımız tarafından belirlenmiş olmasına rağmen amacını aşan, gerçekleri yansıtmayan asılsız iddialar kurumlarımıza ve çalışanlarımıza olan güveni yıpratmakta ve aileleri tedirgin etmektedir.”

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top