SAĞLIKLI GELİŞİM İÇİN: PSİKOSOSYAL DESTEK

SAĞLIKLI GELİŞİM İÇİN: PSİKOSOSYAL DESTEK

Gebelik ve 0-6 yaş döneminde çocuğun her türlü psikososyal gelişimini desteklemeyi hedefleyen Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Programı (ÇPGD) eğitimleri Bursa’da başladı.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen programda Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen psikolog, sosyolog, ebe, çocuk gelişimci ile sosyal çalışmacılar gebelik ve 0-6 yaş döneminde çocukların psikososyal gelişimlerini destekleyici konularda eğitici eğitimleri alıyor. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, program ile gelecek nesillerin ruh sağlığını korumayı ve potansiyellerinin en üst seviyesini yakalanmalarının amaçlandığını belirtti. Psikososyal destek programlarının Türkiye genelinde 25 yıldır hassasiyetle devam ettiğinin altını çizen Dr. Akan, “Bu tarz programlar annenin gebeliğinde ve çocuğun gelişim sürecinde aileleri ve çocukları doğru yönlendirebilme, gelişimi etkileyebilecek risk etmenlerini erken belirleyip erken müdahale edebilme açısından büyük önem arz ediyor” dedi.

Sağlıklı Gelecek İçin Şart

Özellikle 0-6 yaş arası çocuk grubunun toplumun geleceğini oluşturması sebebiyle psikososyal destek programlarına çok ihtiyacı olduğunu vurgulayan Dr. Akan, “Çocuklarımızın zihinsel anlamda sağlıklı bir birey olarak yetişebilmesi adına onlara nasıl yaklaşacağımızı bilmeliyiz. Çocuklar o yaşlarda artık internet, telefon bağımlılığı gibi değişik teknolojik bağımlılıklara tutulabiliyor. Sağlıkçılar olarak bu tarz destekleme programları ile aileleri doğru bilgilendirebilmeli, çocuklara sahip çıkarak onların sağlıklı ve zinde bir birey olabilmelerini sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

Çalışmalar Artacak

Bursa’da çocuk ve ergen sağlığına yönelik çeşitli çalışmalar da yapıldığının altını çizen Dr. Akan, “Gerek 0-6 yaş arası, gerek ileriki yaşlarda gerekse ergenlik çağında çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Eğer 0-6 yaş arası çocuğun psikososyal yönden desteklemesini sağlayamazsak ilerleyen dönemlerde ergenlik problemleri baş gösterebilir ve sonucunda çeşitli kötü bağımlılıklara yönelebilirler. İlimizdeki Sağlıklı Hayat Merkezleri’nde bulunan psikososyal destek birimlerinde, psikologlarımız aile, çocuk ve ergen sağlığına yönelik önleyici çalışmalar yürütüyor. Ayrıca ruh sağlığı hastanemizde de klinisyenlerin kontrollerinde psikososyal destek çalışmalarımızı daha da yaygınlaştıracağız” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top