Şahinbaba Şenliği yeniden başlatıldı

Keles`in Kıranışıklar Köyü`nde yüzyıllardır yapılan geleneksel `Şahinbaba Şenliği`, Nilüfer Belediyesi`nin katkıları ile 65 yıl sonra yeniden başlatıldı.

Şenlik anısına Nilüfer Belediyesi tarafından köye çocuk parkı yaptırılırken, Orhaneli Belediyesi de köye dev boyutta Türk bayrağı tesisi yaptırdı.  Kıranışıklar Şahinbaba Şenliği, Osmanlı beyliği döneminden başlayıp, 1945 yılına kadar devam etmiş. Ancak 1945 yılında bir imamın    `Böyle ulu bir zatın türbesinin yanında eğlenmek münafıklıktır` sözü üzerine ve  kıtlık yıllarının da etkisiyle şenlikler sonlandırılmış.Şenliğe Keles Kaymakamı Abdulkadir Duran, siyasiler Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gemlik Belediye Başkanı Fatih Güler, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu,  Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş`ında aralarında bulunduğu kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.
Bursa`nın en aydın köylerinden birinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu, belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer ile Kıranışıklar kardeşliğinin daha da pekiştirildiğini söyledi. Başkan Bozbey, `65 yıldır yapılmayan şenliği bu yıl tekrar hayata geçirdikleri için köy halkına teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl bu etkinliği tüm Dağ yöresi ve Bursa`yı kapsayacak şekilde, daha büyük ölçekli yapacağız` dedi. Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da bir dağlı olarak, Orhaneli, Keles ayrımı yapmadan tüm yöreyi birlikte gördüklerini kaydetti. Başkan Tatlıoğlu, `Dağ yöresinin kültürü ile, geleneği ile bir bütün. İlçelerin idari sınırları ayrılamaz` dedi. Şenlik yerel sanatçı Necati Ekşi, Pop Grubu Grup Anadolu ve Halk Müziği sanatçısı Emine Akmeşe konserleri ile sona erdi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top